View Single Post
  #353  
Vechi 17.03.2012, 20:15:22
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

NU VOM CEDA!
de maior (r) Tomescu Vasile

E noaptea anului nou, revelionul și nu avem de băut decât un pic de cafea artificială cu un gust execrabil. Dar nu e totul...
Iată un alt amănunt jalnic, umilitor, a cărui evocare ar putea părea deplasată.
Vă puteți imagina ce înseamnă pentru unii dintre noi inevitabila dizenterie?
Nicăieri nicio instalație sanitară.
Trebuie să alergi afară de zece, douăzeci de ori la câteva ore și să stai în zăpadă, în bătaia vântului glacial.

Frumoasa fiară umană suplă, înflăcărată trebuie să se supună acestei umilințe.
Ea se revoltă dar e nevoită să cedeze. Totuși nimic nu poate atinge entuziasmul care ne animă.
Îndurăm umilința pentru că știm de ce suntem aici și pentru că am vrut să fim aici.
Ieri păduchii, astăzi frigul teribil care ne seacă de puteri. Le acceptăm.
Puțin ne pasă de privațiuni, de natura ostilă.
Într-o zi va veni și primăvara.

Întreaga stepă cuprinsă de furtună, degeaba troznește, șuieră, ridică valuri gigantice de zăpadă.
În ciuda frigului care ne arde, în ciuda viscolului care ne biciuie fețele am privit de sute de ori această manifestare de măreție.
Mă simțeam purtat de vijelie, mă identificam cu această putere tumultoasă în care câmpia albă, cerul, vântul își uneau forțele, tresăririle, flăcările înghețate, urletele prelungi ce se auzeau în depărtări.
Ce sunt oare, în astfel de momente, forțele care se agită în noi la vederea marilor dezlănțuiri ale firii?
Eram atunci încântat peste măsură, o imensă fericire mă cuprindea ca și când niște legături tainice s-ar fi realizat între sângele care îmi alerga prin vine și vântul care sufla, între viața care îmi fremăta în corp și viața violentă ce se năpustea prin spațiu împinsă de suflul uriașului din cer.

Toți suntem gata pentru ce poate fi mai rău.
Dar poți măsura dăruirea?
Moartea în umilință, nu-i un mod de a te dărui și mai mult?
Sacrificiul nu se calculează, e fără rețineri.

Îi ascultăm mai degrabă pe farsori decât pe drepți.
Totuși inimile curate vor învinge.
Doar idealiștii vor schimba lucrurile în bine.

Scriu într-un adăpost sordid din apropiere de linia frontului așezat lângă un butoi ruginit pe fundul căruia plutesc gunoaiele din apa noastră înghețată.
Înfruntăm această sărăcie, această izolare pentru că ne iubim Țara și Neamul.
În noaptea de revelion, în această singurătate în care corpurile și inimile se simt invadate de un frig de moarte, ne reînnoim legămintele.
Ne vom urma calea fără să cedăm, fără compromisuri.
Am prefera mai curând o mie de ani de frig decât să ne simțim într-o zi sufletul gol și visele moarte.

Scriu fără să tremur aceste rânduri.
Într-o lume intrată în faliment e nevoie de suflete tari și mândre ca stâncile pe care în zadar le izbesc valurile dezlănțuite.

31 decembrie 1941
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!