View Single Post
  #28  
Vechi 31.03.2011, 21:45:03
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alibaba Vezi mesajul
Raspunzand la intrebarea ta, cat de crestina e persoana aceea care s-a comportat asa, nu facem decat sa pacatuim noi. Dumnezeu a zis "Nu judecati si nu veti fi judecati". Ca si crestini ortodocsi noi nu avem voie sa judecam pacatul semenului nostru, e un pacat mare in fata Domnului. In privinta asta imi amintesc o istorioara pe care o stiu si care are mult adevar :

"Era odata un calugar lenes, care mai mult dormea, dar foarte smerit. Cand a sosit vremea sa moara el era foarte vesel, asa ca l-au intrebat calugarii ce stateau in jurul patului sau:
-De ce esti vesel?
-Pentru ca, in toata viata mea nu am judecat pe nimeni si nici Dumnezeu nu ma va judeca, caci scrie in Biblie:"Nu judeca ca sa nu fi judecat."

Daca vrem sa traim in credinta si sa fim placuti lui Dumnezeu nu trebuie sa judecam pe cel care greseste, trebuie sa ii cautam circumstante atenuante. Chiar daca poate nu merita, trebuie sa gandim in permanenta ca poate e ceva care l-a impins sa faca un lucru rau. Caci omul actioneaza DOAR avand o motivatie. Nu face ceva fara motiv, ci doar dintr-o cauza, sau cu un scop. Si doar el stie ce e in sufletul lui si ce il impinge sa actioneze intr-un fel.
Tot ce putem face este sa iertam in sinea noastra si meritul mai mare il avem daca ne rugam pentru persoana respectiva. :)
Draga alibaba, si tu ai dreptate ca si acel calugar somnoros. Numai ca aici nu s-a pus in discutie o persoana concreta cu nume si preume, care sa fie judecata, ci s-a problematizat in principiu un anumit comportament.
Frumos exemplul tau cu calugarul cel lenes.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote