View Single Post
  #36  
Vechi 21.02.2014, 11:19:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iar o sa zici ca ma iau de tine si o sa ma reclami, ca parca asta era o problema... Mai Sophia, tu figurezi pe acest forum din Mai, 2007. Si, cu mila lui Dumnezeu, am ajuns in 2014. Aproape 7 ani de "cautari" absolut zadarnice. Nu cred ca este cineva de pe acest forum, (dintre cei mai vechi) care sa nu-si puna serios problema, ce se petrece cu tine, de dai tot inapoi, in loc sa mergi inainte. Daca dupa 7 ani, si cele mai elementare notiuni ale ortodoxiei, iti sunt atat de straine si faci "spectacol" la scena deschisa, astfel incat, cine trece intamplator pe-aici, si vede cum un "veteran" este atat de alambicat si nu s-a folosit cu nimic in atata amar de vreme, ce nadejde sa-si mai puna bietul om, in propriile nedumeriri?
Din pacate asa e.
Personal am senzatia ca eforturile sophiei merg in discutia unei "personalizare" a credintei, de deformare a valorilor crestine pentru a se potrivi cu propriile idei preconcepute, slabiciuni, etc.

Cam toate discutiile aduse de ea au acelasi laitmotiv: sunt prea multe opinii, sunt contradictorii, raman cu ce cred eu ca e mai bine.
Ma tem sa nu incerce sa foloseasca aceeasi scuza si cu Dumnezeu, gen "am cautat, dar n-am gasit, am incercat, dar nu s-a putut".

Pentru ca la Judecata, loc pentru astfel de scuze nu sunt.

Nu stiu la ce biserica merge si daca asa sunt si predicile de acolo sau parintele ei duhovnic stie de povestile astea, dar oricum nu e in regula.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote