View Single Post
  #38  
Vechi 21.02.2014, 11:56:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu la ce biserica merge si daca asa sunt si predicile de acolo sau parintele ei duhovnic stie de povestile astea, dar oricum nu e in regula.
Cu niste ani in urma, dupa o discutie trasa parca la indigo cu cea de fata, cineva spunea ca Sophia posteaza din Germania. Posibil sa fie asta o scuza, dar oricum, una mult prea mica si de scurta durata, pentru cineva care chiar vrea sa caute si evident sa accepte ceea ce afla. Perspectiva ca "ideile sunt impartite" este atat de penibila incat ne lasa fara replica. Ce idei sunt impartite? Ortodoxia e una si o stie tot pacatosul, chiar daca se mai da dupa copac, constient fiind ca greseste. Si chiar daca pe alocuri mai sunt nedumeriri reale, parandu-ni-se ca unele lucruri se contrazic intre ele, avem destui sfinti parinti care au talmacit prin Harul lui Dumnezeu cele scrise acolo si nu e nevoie sa ne mai dam noi cu parerea. Oare am cautat cu adevarat si nu am aflat?
Pe mine nu ma priveste viata ei personala (daca tine post sau nu, daca se roaga sau nu, daca vrea sau nu sa se smereasca). Desi, nefacand cum trebuie macar unele dintre acestea, e firesc sa se ajunga aici. Ceea ce ma intristeaza este faptul ca, nu de putine ori, le percep ca si provocari la care cad victima foarte multi de pe forum, iar efectul (fara nici o exagerare) este a celui mai "profesionist" troll. Nu ca ar fi troll, ci doar are efect de troll. De aceea am avut acea reactie si nici nu ma gandesc sa ma dezic de ea. Daca vrei sa inveti, invata, cauta, afla, dar nu zapaci si nu veni cu sute si sute de indoieli pe care sa le strecori in sufletele celor caldicei. OK, n-o faci constient, dar daca nu are nimeni nici o reactie si te lasa din exces de intelegere, ani si ani la rand, nu cumva se face partas ratacirilor tale, din moment ce toti in jur sunt constienti de asta?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote