Subiect: singuratatea
View Single Post
  #59  
Vechi 25.05.2010, 13:19:40
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cu siguranta nu suntem singuri, daca suntem constienti de prezenta Lui Dumnezeu. Sa cautam in jurul nostru si vom vedea oameni cu preocupari similare cu ale noastre, oameni care au nevoie de ajutorul nostru, chiar simplul fapt ca ai intalnit in drumul tau o privire, un gest... Singuratatea vine uneori din plictiseala. Sfat:: omoara plictiseala cu o preocupare utila si frumoasa!
Ma gandesc totusi ca sufera de singuratate foarte mult batranii- de regula sunt uitati, parerile lor ni se par depasite, ii vedem sacaitori, bolnaviciosi, insistenti- dar macar o singura data daca ne-am gandi ca vom ajunge la fel, ca au mai multa nevoie de companie decat de alt ajutor,... si mai ales sa ne amintim vorba aceea inteleapta din batrani"Cine nu are un batran, sa si-l cumpere."- atunci ne-am revizui atitudinea si le-am acorda atentia pe care o asteapta si o merita pentru ceea ce ne-au fost ei noua: parinti, bunici, invatatori, profesori, binefacatori sau simple cunostinte. Sa-i cinstim pe batranii nostri!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote