View Single Post
  #77  
Vechi 23.01.2016, 23:35:30
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Exclamation Partea a doua:

09:00
Justine dormea in avion si era incapabila sa isi explice ei insisi,si inabilitatea ei a fost o parte mae din hilaritate.In acea noapte noi am fost ca si copii care se jucau cu un pistol incarcat...Un topic a inceput in lumea intreaga:#a aterizat Justine [Serios. eu doar vreau sa ma duc sa ma culc ,dar toata lumea de la bar este aici #a aterizat Justine] Nu pot sa privesc in alta parte.Nu pot pleca.] [##a aterizat Justine: poate ca este cel mai bun lucru care mi s-a intamplat vineri noaptea.]

Aici nu ma pot rabda, ce om mic e asta cu comentariu asta.Altceva, cat s-ar fi gandit, nu gasea nimic mai bun de facut.Fratilor sa ii trimitem ceva de Sf. Ioan Gura de Aur,poate ii vine handicapatului mintea la cap si are ce face vinerri seara.

[Nu este nimeni in Cape Town sa mearga la aeroport sa trimita mesaj cu venirea ei? Vino, twitter! vreau poze] Si ghiciti ce? Da era acolo.
[@JustineSacco a ajuns in fapt la Cape Town international. Si daca vrei sa stii cum arata sa descoperi,, ca ai fost facut bucati ptr o gluma liberala rastalmacita,nu de catre troli,dar de oameni draguti asa ca noi,aceasta este ca si :[...ea s-a decis sa poarte ochelari sa se deghizeze.]
...
11:18
iIn ultimii trei ani,am mers in jurul lumii intalnind persoane ca si Justine Sacco--si crredeti-ma,sunt o multime de oameni ca si Justine Sacco.Sunt toti mai multi cu fiecare zi.Si noi vrem sa gandim ca sunt bine,dar ei nu sunt bine.Oameni care i-am intalnit erau mutilati sufleteste.Ei imi vorbeau despre depresie,si anxietate si insomnie si ganduri suicidarre.O femeie cu carre am vorbit,a spus de asemenea o gluma carre a picat prost,ea a stat acasa ptr un si jumatate.Inainte de asta ,ea a lucrat cu adulti cu probleme de invatarre,si a fost aparent foarte bine la slujba ei.
11:54
Justine a fost concediata, bineinteles,pentru ca social media a cerrut-o.Dar a fost mai rau decat atat.Ea s-a pierdut pe sine insusi.Se trezea in mijlocul noptii,uitand cine a fost. Ea a patit asta fiindca a fost perrceputa ca cineva care a folosit gresit privilegiul sau.Dar fraza "folosire gresita a privilegiului" a devenit un pasaport de trecere ptr a sfasia bucati din oricine alegem noi.A devenit un termen devalorizat,si ne face sa ne pierdem capacitatea de empatie side a distinge intre abaterile(abuzurile) serioase si neserioase.
12:35
Justine a avut 17o urmaritori pe Twitter,,si ca sa faca sa mearga,ea a fictionalizat( acreat o poveste).Vorbele au mers ca ea este fiica miliardarului Desmond Sacco.[Hai sa nu ne lasam prostiti #JustineSacco tatal sau este un afacerist miliardar in minierit .Ei nu ii pare rau.Si nici tatalui ei. ]Eu am gandit ca este adevarat despre Justine,pana am intalnit-o intrr-un bar,si am intrebat-o despre tatal sau miliardar,si ea a spus,"Tatal meu vinde covoare."
12:58
Si ma gandesc inapoi la primele zile pe Twitter,cand oamenii admit secrete rusinoase despre ei insisi,si alte perssoane pot spune"Oh Doamne sunt exact la fel."
Aceste zile,vanatoarea este pt cele mai rrusinoase secrete
.Tu poti obtine,o viata etica,dar cateva fraze proaste dintr-un tweet poate sa le copleseasca pe toate,poate deveni un indiciu ptr secretele interioare daunatoare.
13:20
...
Marele adevar despre social media, este ca da o voce la oamenii care nu aveau cuvant ,dar acum noi cream o societate de supraveghere,unde cea mai desteapta cale sa supravietuiesti, este sa te intorci inapoi, si sa fii tacut(fara voce).

Dupa ce patesti o chestie din asta, chiar daca ai renunta la Twitter, primele pagini de pe Google te vor gasi totdeauna pe tine.Nu te-ar ajuta cu mare lucru sa renunti la Twitter, dupa o chestie dinasta.Ramai cu un gust amar, si multi tineri habar nu au sa nu isi dea nume intreg,numar de telefon etc.
Cine trece prin asa ceva, nu uita iute.

Ma gandeam la Yasmina, nu am vazut decat finalul unei dispute, nu stiu pe ce topic (era sters deja cand am vrut sa citesc) a avut ceva neintelegeri,parca ceva era vorba si cu nenorocitul de Facebook.Am prins putin.La un moment dat scriam pe nu stiu ce topic,si era printre putini care intelegeau ce vreau sa spun.Ma rog era o persoana empatica .Nu a mai aparut de loc, si la un moment dat,nici nu cred ca parea prea dornica.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote