View Single Post
  #180  
Vechi 09.05.2017, 23:47:51
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Troll versus Lumea reala-0-1

Este incredibil cât de des interacționăm cu câte un „trol” pe un forum, pe YouTube, etc.

Această specie de internauți se caracterizează de obicei printr-o nevoie cronică de a provoca tensiuni, stres și dezbateri agresive online. De cele mai multe ori, este vorba de niște oameni obișnuiți, care în spatele unei tastaturi au devenit subit zmei. În 99% din cazuri, comportamentul trolilor pare să nu aibă nici un fel de consecințe în lumea reală. Din fericire, există și excepții.

Una din ele este povestea lui Deontay Wilder, un boxer de categorie grea care a câștigat în 2008 medalia de bronz la Olimpiada de vară de la Beijing. Acesta a avut parte online de multe glume proaste, comentarii rasiste și diverse forme de abuz, inclusiv unele adresate fetiței sale care suferă de o boală cronică. Toate au provenit de la Charlie Zelenoff, un trol al cărui comportament agresiv a ajuns prea departe când l-a provocat pe Wilder la o lupta în lumea reală.Stand atata timp in fata calculatorului s-a tacanit omul, dupa atatea amenintari cate i-a spus omului, a inceput sa le creada si el.
Evenimentul capturat mai jos s-a desfășurat la o sală de atrenamente din Los Angeles și a început cu semnarea unui act notarial de către Zelenoff prin care își asuma urmările luptei. Puteți vedea singuri finalitatea, mai jos, puteți percepe totul ca o lecție de viață pentru toți „trolii” de pe internet. Partea și mai bună a acestui eveniment este că există un precedent în 2013, cand un alt „trol” a fost ,,recompensat” de victima comportamentului său, un alt boxer profesionist care a aflat unde locuiește atacatorul său.
https://www.youtube.com/watch?v=8XUEpjl0hY0
Ce frumos si rapid a tasnit pe usa "eroul" nostru,dar cum spunea cineva intr-un comentariu intr-unul din filme :"Omul bietul, nu a avut tastatura la el ca era mult mai tare!" :-)))
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote