View Single Post
  #2  
Vechi 23.03.2007, 17:10:09
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

O femeie nu vroia sa aiba copii. La spovedanie nu îi spunea duhovnicului ca lua pilule contraceptive. Dupa câtiva ani, însa, preotul a întrebat-o:

- Ce e cu voi de nu aveti copii? Aveti probleme cu sanatatea?

- Nu, parinte.

Sotul femeii era de fata:

- Nu, parinte, suntem sanatosi. Dar daca nu pot sa o conving... Duhovnicul meu m-a oprit de la împartasanie pentru asta, dar daca sfintia voastra îi îngaduiti...

- Eu? Eu nu îngadui asa ceva. Preotii nu pot fi îngaduitori cu pacatul. Nu stiam nimic. Of, de asta e bine ca amândoi sotii sa aiba acelasi duhovnic, sa fie calauziti pe acelasi drum, nu unul într-o parte si unul în alta.

Femeii îi spuse:

- Îti dau dezlegare sa mergi la duhovnicul sotului tau. Si cât de curând vreau sa aud ca ai ramas însarcinata. Terminati cu prostiile!

Femeia s-a dus la duhovnicul sotului ei si a început sa duca o viata crestina. A facut prima spovedanie completa din viata ei. Si apoi a renuntat sa mai ia pilule contraceptive. Au trecut câteva luni si a ramas însarcinata.

Nu dupa mult timp, însa, în viata lor au început sa apara tot felul de necazuri si ispite. Întâlnindu-se pe strada cu fostul ei duhovnic, l-a întrebat:

- Parinte, cum se face ca înainte toate ne mergeau bine, iar acum avem din ce în ce mai multe probleme?

- Înainte, când va fereati sa faceti copii, adica fugeati de una din cele mai importante cruci ale familiei, dracii va lasau în pace. Pentru ca dragostea egoista în care traiati era de ajuns ca sa va pierdeti mântuirea. Acum, însa, când ati înteles ca trebuie sa faceti copii, când asteptati un copil, începeti sa mergeti pe drumul cel bun. Înainte, toate faptele voastre bune erau puse în umbra de lasitatea voastra, de frica voastra de a avea copii care sa va stânjeneasca, copii care sa va manânce timpul. Acum dracii se lupta cu voi, pentru ca stiu ca mergeti pe calea mântuirii. Ar trebui sa va bucurati ca aveti necazuri. E semn bun. E semnul ca Dumnezeu va învata sa urcati pe scara raiului.

Reply With Quote