View Single Post
  #3  
Vechi 04.12.2007, 21:51:43
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Sa ne rugam unii pentru altii ca asa ne-a invatat Domnul Iisus Hristos.Va redau in continuare o rugaciune pentru Parintele duhovnic:DoamneIisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu care pe desfranata si pe talharul i-ai primit, primeste si rugaciunea mea pentru robul Tau, duhovnicul meu...(numele)ales de tine sa poarte pacatele mele in fata Ta, asa cum Tu porti povara lumii intregi in fata Tatalui Ceresc.Iarta-i toate greselile lui, pentru dragostea si jertfa staruitoare ca sa pun inceput bun de pocainta , eu, oaia ratacita.Cerceteaza-l degraba si vezi nevoile lui.Vindeca-l de toata boala si intinaciunea trupeasca si sufleteasca si de slabiciunile firii celei cazute.Izbaveste-l de toti vrajmasii vazuti si nevazuti, de tot raul si ispitele ce i-au venit pentru pacatele mele.Sporeste-i intelepciunea, indelunga-i rabdare, linistea si pacea sufleteasca.Inmulteste-i puterea, sporeste-i blandetea si purtarea de grija si implineste-i toate cele de folos, lui.Da-i minte luminata si pricepere sfanta, care sa pogoare de la Tine, Imparatul luminii.Bine sporeste in el, Doamne, si daruieste-i sanatate, zile indelungate, drept invatand cuvantul adevarului Tau.Amin.(metanie)
Imparate ceresc , Mangaietorule, deschide slavile Cerului si ploua peste duhovnicul meu...(numele) belsug de har si bogata mila.Pogoara-Te asupra lui, odihneste in el pururea si revarsa peste el multimea indurarilor Tale.Amin(metanie)
Maica Domnului, acopera cu Atotputernicul tau acoperamant pe robul tau, duhovnicul meu...(numele)si roaga-te Bunului Dumnezeu, sa-l miluiasca pentru rugaciunele tale.Izbaveste-l de toata ispita cea trupeasca si sufleteasca, curata-l, tamaduieste-l, intoarce-l si sanatate deplina-i daruieste.Amin(metanie)
Cu noi este Dumnezeu !


Reply With Quote