Subiect: Atenția
View Single Post
  #19  
Vechi 16.09.2013, 23:55:57
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Citind cele ce ai scris, mai ales in partea a doua a mesajului, adica despre gesturile si mesajele simbolice ale Mantuitorului mi-a venit brusc in minte parabola in care Hristos blesteama smochinul. De ce oare m-am gandit tocmai la acest fragment? Are legatura cu ce spuneai? ...
Daca are legatura cumva este una destul de indepartata cred intrucat,in opinia teologica la care ma alatur,atat scena blestemarii smochinului,cat si intrarea in Ierusalim dar si actiunea Sa din Templu se inscriu intr-un sir de manifestari(gesturi similare ca si actiune profetica cu un anumit simbolism se pot gasi si in VT) ale Mantuitorului ascendente ca si tensiune in drumul spre deznodamantul final,cu privire la soarta Ierusalimului si a celor ce il respingeau chiar pe Dumnezeu,neintelegand ca acela era momentul cercetarii lor de catre EL.Nu au inteles nici realitatea si nici punerea ei in scena simbolica ratand in mod plenar ambele posibilitati de comunicare a mesajului,ramanand prizonieri unei interpretari meschine,intr-un burduf prea vechi pt a primi vinul cel nou(Matei 9:17)refuzand puterea divina inoitoare,de viata datatoare,care ar fi asigurat si supravietuirea vechiului prin implinire in inoire.Au ratat complet roada intelegeri duhovnicesti a semnificatiei acelor clipe, pentru care fusesera pregatiti,fie si prin profeti,o istorie intreaga.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 17.09.2013 at 00:00:57.
Reply With Quote