View Single Post
  #151  
Vechi 26.10.2016, 19:33:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din cele 3 corpuri de biblioteca in care am carti de teologie, de pe ce raft vrei sa aleg o carte? Ca am citit suficient din cartile pe care le-am cumparat, am incercat sa nu le iau degeaba....
Spune-le pe cele ale Sfântului Grigorie Palama și ale altor Sfinți Părinți pe care le-ai citit. Acelea ce le-ai citit măcar peste 50%, peste jumate. Ca să știu ce pregătire ai și cum mă raportez la tine. Dacă vrei, bineînțeles. Nimic nu-i obligatoriu, suntem liberi.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
E tare de tot argumentatia ta.... nu raspunzi la ce esti intrebat, formulezi noi acuzatii.
Nu mai întrebat nimic, n-am avut la ce să răspund. Apoi, răspund dacă cred că e de folos la mântuirea ta. După cum cred, în măsura cu care iubesc pe Domnul și pe tine.
Și apoi nici mai sus nu mai întrebat nimic, ci ai continuat să mă înveți și să mă iei în șuturi. La ce ai nevoie de mine să-ți răspund? Și-apoi există riscul să nu știu răspunsul, de exemplu dacă mă întrebi din fizică cuantică. Dar din teologie, mai știu ce au uitat alții.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si putina smerenie reala in posturile tale (care inseamna moderatie in toate) nu strica nimanui.
Ca tot tipi despre smerenie in toate posturile tale si ne-o bagi pe gat cu toata forta.
Te arde, așa-i?
Nu ți-a băgat nimeni nimic cu forța pe gât.
Nu te smeri, dacă nu vrei, nu-i obligatoriu.
Roagă-te înainte să postezi ceva pe forum. Preferabil înaintea fiecărei postări, măcar Tatăl nostru și o cerere personală, care să conțină cuvintele/virtuți dragoste, iertare, rugăciune, răbdare, discernământ, smerenie, neputințe, înțelepciune, și mai vezi frăția ta.

Mulțumesc pentru ce m-ai învățat.
De fiecare dată învăț atât de multe de la voi toți, de la fiecare, frumusețea inimilor voastre, e inexprimabilă în cuvinte, dar nu vă spun la fiecare ce și când, ca să nu vă mândriți, cu ce nu-i al vostru, practic.

Iartă-mă și pomenește-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote