View Single Post
  #422  
Vechi 22.02.2022, 13:04:59
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Talking

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Tu crezi mai mult in povesti si legende cu zei decat in realitate? Nu-s zei ci demoni si grecii si popoarele pagane si lumea te minte!
Nu ai inteles ce am scris: eu nu cred in povestile alea, sunt doar imaginatii/fictiuni dar sunt frumoase, nimeni nu a spus ca asa a fost sau asa este. E fictiune si atat. Literatura SF/fantezie. Nu cred nici in legendele cu zei sau pagani, eu cred in ce ne invata Biserica, Iisus Hristos, Maica Domnului si Dumnezeu. Nu e rau daca citesti niste povesti fantastice. Chestia e sa nu le declari la "istorie" sau "documentar" sau sa crezi in ele, pentru ca nu sunt adevarate scrierile.

Si Praslea cel Voinic cu merele de aur sunt o fantezie, sunt frumoase, romanesti (bine nu se ridica la rangul lui Tolkien), e bine sa evadezi un pic din realitate cand le citesti, dar sa nu le declari ca fiind adevarate. Tolkien nu a declarat niciodata ca astea sunt adevarate, toate sunt creatii fictive. Acum m-am apucat de "The Witcher"!

Tu ai putea sa scoti o carte despre Teoria Packman 3D. Dar intrebarea mea in ce stil o sa bagi la: "istorie" sau "fictiune"? Eu ti-as recomanda la "fictiune" sa o pui. Creezi niste personaje, faci un scenariu ca lumea, intrigi, desfasurarea actiunii, deznodamant, si eu iti voi cumpara cartea dar ramane fictiune teoria packman si atat, daca o faci la nivelul epic, poate la librarii, te aseaza cu cartea langa scrierile lui Tolkien :D
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote