View Single Post
  #27  
Vechi 22.02.2022, 17:59:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
In frumoasa noastra Romanie, stiu ca exista in saline de sare si colturi in care sunt amenajate bisericute, cu icoane si alte cele, plus ca am auzit doar, dar nu am reusit sa ajung inca, exista si biserici de gheata; mie mi se par locuri de reculegere, regasire si bun popas duhovnicesc; voi ce parere aveti .... oare se oficiaza si Sfanta Liturghie acolo?
Chiar dacă topicul e vechi și prăfuit din 2010...

Am găsit doar o biserică în salină la Târgu Ocna, ocrotitoare Sfânta Varvara ocrotitoarea minerilor, în articol scria că nu se slujea des acolo, erau date exemple la Înviere și hram și câteva ocazii.
https://ziaruldebacau.ro/biserica-de...cat-in-europa/

E diferită de clădirea din gheață, nu se topește ca aia în fiecare an, aceasta are ocrotitor spiritual, are catapeteasmă din lemn pictată după rânduială, cealaltă de gheață era un fel de clădire-iglu și cam atât fără hram, cu clerici din mai multe culte, nu sunt comparabile cele două.

Beneficiile salinoterapiei sunt certe, în ghețărie nu cred că e niciun beneficiu, e doar expunere la frig.

Pe net scrie că biserica din salină e închisă temporar, deci cine știe câte slujbe s-au făcut, poate era mai mult pentru închinare, inițial pt mineri ca să fie ocrotiți de pericolele din mină și ulterior s-o fi deschis și pt vizitatori.

Deci nici în cea din salină chiar dacă e canonică, nu e o obișnuință să se slujească în ea, dar e punct fix nu mi se pare că sunt comparabile biserica din salină vs clădirea-iglu de sezon.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote