View Single Post
  #133  
Vechi 12.07.2022, 05:13:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
De aici ce sa inteleg? Ca subscrii, ma combati, completezi?...
Ori "totdeauna e constientizata" ori se poate face (si) inconstient"
...Subintleg insa ca vizezi influentele poate si prejuecatile, dar ele nu explica dilema in mod direct.
Induhovnicirea totdeauna este constientizata fiindca nu se poate dobandi ca o gripa, fara sa o bagi de seama, deoarece ma obliga la sacrificii, care nu se pot face inconstient.
In schimb, valori materiale, lumesti, trupesti se adopta cu bucurie ca o sansa nesperata, ca un bun ce ni se cuvine, fiindca suntem "corupti" de trup, predispusi din simpatie trupesca.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Omul a primit in stapanire (spre administrare) planeta, nu? Mai apoi, prin neascultare, liberul arbitru al omului permite influenta duhului inselatorului. De atunci atat Duhul lui Dumnezeu care vegheaza si supravegheaza, produce roade pe pamant, dar mai ales lucrarile Amagitorului. Asta datorita multitudinii adeptilor lui umani. Asa ca, o stapaneste el pana la "plinirea vremii", la marea Judecata finala cat ii este ingaduit.
Citeste aici ce inseamna Liberul Arbitru(contrar duhului inselatorului!!!):

https://www.crestinortodox.ro/forum/...iberul+arbitru
si apoi reformuleaza textul daca vrei.
Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Nu vreau sa raspund cu presupuneri. Lamureste intai ce intrebi mai exact. Din care perspectiva pui intrebarile?
Tu ai spus:
"Omul a avut uČ™a Raiului deschisă, a păČ™it în afara ei din curiozitate, ignoranČ›ă, iresponsabilitate, nerecunoČ™tinČ›ă, necredinČ›ă, amăgire. Dacă Adam ar fi ascultat…
si eu te-am intrebat daca Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva in Rai cu trup si cu sex diferit, stiind ca acolo nu exista diferente de sex pentru ca nu este trup si deci nici inmultire trupesca. Cum erau ei in Rai cu trup de barbat si de femeie?
Intrebarea este retorica, pentru a te pune in incuractura fiindca ”inghiti” pe nemestecate texte de neinteles predicate "regulamentar si oficial".

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Iar Duhul Sfant nu este de la mine. Ca sa vina la mine si sa lucreze izbavirea trebuie mai intai sa folosesc ceea ce tot El ma poate ajuta: sa-mi constientizez starea, sa ma pocaiesc, sa cer (sa ma rog), sa intrevad Calea ce mi se pune inainte, sa iubesc Adevarul si sa imi doresc Viata (a vietui) in Duhul Dragostei. Singur, nimic nu stiu, nimic nu vad, nimic nu pot.
Intr-adevar, fara Duhul Sfant nimic nu pot, insa lucrarea Lui Se face tot timpul fara acordul meu si chiar impotriva vointei mele ca sa cer, ca sa vreau, asa ca daca eu nu-mi constientizez starea, nu ma pocaiesc, nu ma rog, nu iubesc si nu vietuiesc in Duhul Dragostei, este numai si numai din vina mea, din lipsa vointei mele de care numai eu sunt responsabil. De cele mai multe ori, din inchipuiri lipsite de smerenie, gasesc tot felul de scuze si pretexte ca sa ma disculp.
Bine ai spus ca am nevoie de Duhul Sfant, dar eu niciodata nu sunt conditionat de El, ci numai de mine. Niciodata nu depinde de El mantuirea mea, ci doar de mine, pentru ca El nu e schimbator, ci eu.
Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Faptele (in totalitatea lor) ne omoara, doar Credinta ne aduce (pe langa puterea de a faptui unele lucrari neprihanite) si iertarea si izbavirea. La asta fac referire, si nu eu ci Scriptura. Este limpede ca faptele oglindesc intoarcerea omului pocait, dar el nu a invins si nu va invinge pacatul prin fapte. Faptele doar oglindesc credinta, dar tot ele tradeaza si rataciri ori neputinte, de care nici un crestin nu scapa pana la “tamaduire”
Faptele sunt dovada indubitabila a credintei sau a necredintei.
Pacatul este fapta savarsita din necredinta. Dupa spovada si impartasire, credinta este verificata daca a depasit necredinta. Cum? Tot prin fapta, care dovedeste credinta, sau da de gol necredinta.
Din gura, credinta este strigata cu putere, dar numai fapta o poate certifica, astfel ca se cer fapte, nu strigate.

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Sa inteleg ca pentru tine Satan este doar o personificare? Atunci in Biblie cum citim versetele care vorbesc de Lucifer, despre faptele acestuia si ale ingerilor care l-au urmat?
Nu citesc despre lucifer fiindca ma impiedica sa ma uit la mine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.07.2022 at 06:54:35.
Reply With Quote