Subiect: LAZAREV
View Single Post
  #11  
Vechi 28.08.2008, 16:56:47
AF AF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2008
Mesaje: 1
Implicit

mda..am avut si eu cam aceleasi intrebari. am citit cartea MARII INITIATI AI INDIEI SI PARINTELE PAISIE si de curand am avut prilejul sa citesc din Lazarev. cum a spus cineva inainte, e bine sa nu judecam(nu ma refer la opinii obiective). Este usor sa judeci un lucru..mai ales cand vine vorba de subiecte sensibile cum este acesta. Din cate am putut sa observ, Lazarev pune accent pe un lucru esential, existent si la biserica noastra, si anume: "smerenia" - "cauta greseala in tine. nu-i invinui pe ceilalti. fi bun cu cei de langa. iubeste-L pe Dumnezeu". Clar, nu e lucru rau. Apoi lucrurile legate de "reintrupare" pot fi asimilate au ba. Nu constituie subiectul central. Poti citi textul si sa nu fii de acord, atata timp cat asimilezi cu bine mesajul principal, cred eu ca e ok. Viziunea sa este cred eu, in proportie de 80% in acord cu cea crestin ortodoxa. Comparati un om "ideal" in viziunea lui Lazarev si ve-ti avea o imagine(zic eu) apropiata a oricarui Sfant Crestin: iubire, detasare de material-spiritual, pastrarea numai a iubirii pentru Dumnezeu, sacrificarea(daca este necesar)in numele ei. De aceea zic ca parerea sa este de bun simt. Si daca judec dupa o mica experienta personala, f realista. Doamne ajuta.
Reply With Quote