View Single Post
  #10  
Vechi 21.03.2010, 19:57:49
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Sa imi spun si eu punctul de vedere. Daca acel om moare nespovedit, neimpartasit si fara de lumina putem sa dam si o vila cat Bucurestiu de pomana ca el tot nu se mantuieste. Eu asa tin sa cred, daca gresesc corectati-ma!
Pai si daca dai de pomana si a a murit sarmanu' cum zici tu, si spovedit si impartasit, de unde ai garantia ca se mantuieste? Asa se intampla cand ne bagam noi oamenii intr-o chestiune care ne depaseste de multe ori nivelul de intelegere. Mantuirea nu se acorda bifand tot felul de criterii absurde cum ar fi "lumina", banuiesc ca te referi la gestul de a tine o lumanare aprinsa in timp ce un om moare. Ai idee cati oameni au incetat din viata fara sa aiba acest "privilegiu" sau cati o fi mantuit Dumnezeu fara sa dea importanta unui gest cu totul neinsemnat. In ceea ce priveste subiectul complex al mantuirii, la oameni nu este cu putinta, dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta. Bineinteles ca unii vor intelege ca trebuie sa isi ia perna si sa mearga la culcare, numai ca Domnul spune ca va fi ferice de cel care nu va fi gasit facand asa, ci va sta treaz si constient de responsabilitatea pe care o are pana la sosirea "Stapanului".
Reply With Quote