View Single Post
  #183  
Vechi 14.02.2015, 01:13:01
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarcelEmil Vezi mesajul
N-o să poți da nici un exemplu de persoană care a avut de suferit pentru că nu ar fi acceptat că compotamentul homosexual ar fi normal.

Nu-mi da exemple de condamări (de la mustrări până la amenzi) pentru disciminări, îndemnuri la violență și calomnii. Pe acestea le știu și în cazul lor s-a trecut mult dincolo de simpla acceptare sau neaccaptare a ceea ce fac alte persoane.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, deci calomnii - ce intra aici?

Daca spui ca in fatza lui Dumnezeu comportamentul homosexual este un problema majora, e o calomnie si merita pedepsita?
Am detaliat în altă parte că nu discutăm de calomnie atunci când se exprimă un punct de vedere religios și că acest punct de vedere religios este evident din context sau prin specificare expresă. Punctul de vedere religios trebuie să fie referitor la suflet, nu la om în genere pentru că în problema sufletului este competentă biserica. Prin convenție nescrisă biserica este scutită de a dovedi ceva din ceea ce propovăduiește, atâta timp cât se menține în sfera ei de competență.

Off topic. Referirea prin citare directă la Levitic 20:13, în special când este evocat ca îndemn la omorârea homosexualilor, așa cum au făcut cei care au provocat scandalul de la Muzeul Țăranului Român acum aproape 2 ani, este considerabilă îndemn la violență și intră sub incidență penală. De altfel, acest text este parte a Legii lui Moise și după Sinodul Apostolic de la Ierusalim (cca. 46) Legea lui Moise nu face parte din creștinism.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca spui ca o familie normala trebuie sa aiba mama si tata nu doua persoane de acelasi sex iarasi e calomnie sau discriminare si merita pedepsita?
N-am auzit că ar fi calomnie pe undeva dar am auzit de reacții negative la adresa ei din partea persoanelor necăsătorite sau divorțate care au copii în îngrijire.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa vezi, saracele victime, ajunse peste noapte persecutori, ce rasturnare stralucita de situatie, nu-i asa?
Am auzit de multe litanii autovictimizatoare din partea unora care pretind că este dreptul lor, parte a libertății de exprimare a religiei, să discrimineze minoritățile LGBT și că se simt persecutați pentru că li se neagă acest drept.

Am auzit de două cazuri discriminare prin fapte, ambele în USA, în care au fost implicați un florar și o cofetăreasă care au refuzat să onoreze comenzile pentru căsătoriile unor cupluri homosexuale, motivându-și refuzul prin convingerile lor religioase. Au fost sancționați, justiția nu le-a dat dreptate, și cazurile sunt închise. USA are o lungă și urâtă tradiție de discriminare motivată religios, împotriva negrilor, a căsătoriilor inter-rasiale etc. și, probabil, instanțele sunt severe atunci când este vorba de discriminarea pe motive religioase pentru a nu redeschide ușa și pentru alte discriminări motivate religios.

Last edited by MarcelEmil; 14.02.2015 at 01:20:58.