Subiect: preot divortat
View Single Post
  #6  
Vechi 16.11.2009, 19:05:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In ce conditii sti dumneata sora ca un preot poate divorta ? Si de ce nu poate predica daca este divortat, dar de slujit (de departe pe deasupra predicicarii !)poate sluji ? Ce sti despre acestea si si de unde ai aceste ,,stiinte" ca sa putem face un pic de lumina in stiinte, nestiinte si prejudecati ?
ehe, daca eram citita, poate nu mai puneam intrebarea. exista un caz, care a fost si la TV cum preoteasa incearca de ani buni sa divorteze si nu poate (cazul preotului de la catedrala din Ploiesti). banuiesc, ca poate divorta in caz de adulter. eu acum iti spun doar din ceea ce cred eu, pentru ca daca as fi stiut, nu mai puneam intrebarea avand in vedere ca ceea ce a legat Dumnezeu omul nu poate dezlega, si daca preotii ar divorta oricum si oricand, nu stiu daca ar da un exemplu celorlati. iar preotul divortat si nerecasatorit intr-o biserica ar face loc de alte "discutii". aceste "stiinte" nu stiu daca te-au luminat, si fac parte din cadrul eminentei mele cenusii
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote