View Single Post
  #219  
Vechi 15.02.2015, 23:14:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarcelEmil Vezi mesajul
Mă intrgă un lucru:
Undeva scrie:


Fraza este coerentă iar conceptele vehiculate sunt din psihanaliză. Înseamnă că fie textul este preluat de undeva, și atunci nu-i nevoie să-i fie cunoscut sensul, fie aparține cuiva familiarizat cu psihanaliza. Ori, în psihanaliză sexualitatea este calul de bătaie și nu poate fi vorba să ai habar de psihanaliză și să nu cunoști noțiunile de bază din sexologie: orientare sexuală, homosexulitate, bisexualitate etc.

Pe de altă parte, în ultimul text al aceluiași autor, aici,

există o avalanșă de confuzii ale noțiunilor.

*



Cred că n-ai fost atent la situația lui David Reimer, deși văd că ai citit informațiile spre care s-a dat link. Lui i-au fost eliminate organele sexuale masculine: penis, scrot, testicule. La pubertate făcea tratament hormonal pentru dezvoltarea caracterelor sexuale feminine (sânii).



Comportamentul, în sine, nu este învățat. Este instinctiv. Gândește-te la faptul că și animalele care au trăit izolate de alte animele, deci n-au putut învăța de la altele să se împerecheze, o fac. La fel este și la om. Hai să zicem că de o vreme încoace se poate învăța din media cum se face sex dar cu ceva vreme în urmă nu stăteau așa lucrurile.

Modelarea comportamentului sexual se poate face prin învățare. Nu cred că este cazul să insist aici pe tehnci tantra etc.
Deja începi să bați câmpii, scuză-mă da io-s bătrân și nu pot să mă țin după tine, mai ales noaptea... Drum bun și atenție la gropi - în ele locuiesc uneori șerpii!