View Single Post
  #45  
Vechi 28.02.2010, 03:08:21
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum adică "își spun ortodoxe" ? Nu le mai recunoașteți ca ortodoxe ? Nu este normal să fie în comuniune "cu Istanbulul" (știu că acest oraș și-a schimbat numele de mult, dar noi tot "Constantinopol" folosim de obicei). Nu cumva credeți că știți mai bine ce este ortodoxia decât ierarhii pe care vi i-a rânduit Dumnezeu ? Asemenea atitudine, de tip "eu știu mai bine decât mitropolitul" nu îmi sună a ortodoxie, ci mai degrabă a protestantism. Smeriți-vă ! Vedeți în Biserica dv o maică și o învățătoare ! Bucurați-vă că, după un îngheț de aproape o mie de ani, mai marii celor care își spun "creștini" și "apostolici" au hotărât, în sfârșit, să stea la aceeași masă și să discute. Și, dacă îi va îndruma Spiritul Sfânt să mai și cadă de acord și să restabilească unitatea Bisericilor, să ne bucurăm și mai mult, ca de unii care fac voia lui Cristos.
Nu, nu poti fi si ortodox si ecumenist in acelasi timp. Ecumenismul inseamna negare a ortodoxiei.

Pentru mine Istanbulul a insemnat Constantinopol doar atita vreme cit a fost ortodox.

Multumesc mult pentru sfatul pretios, totusi, nu credeti ca sinteti caraghios sa-mi tineti lectii despre ascultare cind chiar dumneavoastra v-ati dezis de exact aceeasi ierarhi, probabil fermecat de ortodoxia Sfintului Parinte de la Roma?
Reply With Quote