View Single Post
  #12  
Vechi 18.01.2017, 21:56:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ???

Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a precizat, miercuri, întrebat dacă i se pare oportun un proiect de OUG privind grațierea, că și cei care au fost condamnați și sunt astăzi în închisori și ispășeșc o pedeapsă sunt, până la urmă, totuși, oameni.

"Consider că, până la urmă, chiar și cei care au fost condamnați și sunt astăzi în închisori și ispășeșc o pedeapsă, până la urmă sunt totuși oameni. Acestor oameni nu le putem încălca demnitatea. Cred că chiar cei care sunt condamnați au dreptul la propria demnitate și la propria imagine', a spus Tăriceanu.

El a adăugat că instituția grațierii nu a fost inventată guvernul actual sau de actualul ministru de Justiție și că aceasta funcționează din "vremuri străvechi".

"Să știți că și în antichitate funcționa grațierea. Și în perioada comunistă au existat momente în care s-au făcut grațieri. Și după 1990, în democrația nouă din România. Nu cred că ar trebui să privim cu atâta ură și cu atâta intransigență un lucru care mie mi se pare că trebuie discutat calm", a spus Tăriceanu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote