View Single Post
  #4  
Vechi 24.11.2009, 19:24:49
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am impresia ca nu o sa mai fie voie cu bocitul in drum, nu acasa. SI de fapt nu o sa mai fie voie sa tii mortul acasa, va trebui dus la o capela neaparat. Si pana la urma ce o sa faca, o sa amendeze pe nu stiu care batrana ca boceste prea tare, sau cum anume. Ca daca dau amenzi se face galagia si mai mare. :D

Sunt lucruri de bun simt totusi. Si pana la urma urmei, am observat din proprie experienta ca atatea si atatea obiceiuri de inmormantare (si de nunta) nu mai au azi nici un fel de semnificatie, dar sunt facute de ochii lumii ca sa fie, ca asa trebuie, si ca sa fie pretexte pentru altceva. Cand am avut vara asta o inmormantare in familie, rudele au fost tare nemultumite, bineinteles nu fatis, ca, in loc sa o tinem pe bunica acasa, am tinut-o la biserica, ca na, ziceau ca doar acolo a trait, ce-ti trebuie biserica. Desi bunica ne lasase cu limba de moarte de multi ani ca vrea sa fie tinuta la biserica la care ii placea sa mearga. Si am intrebat-o pe mama care e problema. Si mi-a spus ca la tara cand moare un om noaptea se sta pana pe la 1-2 si se bea mult, se spun tot felul de glume, se rade, petrecere, nu alta, practic nu se mai tine seama nici de mort, nici de rudele apropiata care sufera. Fiindca asa-i traditia. Dar in biserica nu se da rachiu de pomana, daca e vineri se dau aperitive de post, biserica nu sta deschisa pana la 2 noaptea, nu se poate rade, nu poti sa te imbeti, trebuie sa fii decent...Stiu ca o fi fost la daci mare veselie cand murea cineva, dar mie mi se pare un lucru total anormal astazi. Cand iti moare cineva apropiat si pe care il iubesti suferi enorm, desi esti perfect constient ca moartea nu este sfarsitul, etc. Nu iti trebuie nici glume, si nici bocitoare platite.

Deci bine ar fi sa se mai renunte la unele lucruri care nu au rost si nici nu-s crestinesti.

Sunt perfect de-acord.
Reply With Quote