View Single Post
  #430  
Vechi 13.01.2012, 01:41:49
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ceea ce spuneti aici e o MARE PROSTIE. Ar fi bine sa schimbati la religie:Ortodox. Ortodox e cel care marturiseste invataturile Bisericii. Iar Biserica invata ca nu exiata mantuire in afara ei. Deci nu sunteti ortodox.
de scimbat nu am ce schimba , de fapt trebuia sa fie scris crestin Ortodox ceea ce nu am acceptat sa ma descriu astfel,deoarece nu sunt crestin ci doar Ortodox , adica drept slavitor,nu si pastrator al traditiilor.de fapt am copilarit in biserica,si prin bibliotecile manastirilor,si la un interval de timp,la un sfat duhovnicesc,mi-am format viata din invataturile Sfintilor Parinti si lucratori ai isihiei,de unde am invatat cum sa mustru si unde sa am discernamant,cum sa inteleg gravitatea pacatului si gravitatea recorectabila a pacatului.de fapt,eu nu sunt Ortodox in ochii dumneavostra pentru simplul fapt ca sunt de acord cu mantuirea tuturor indiferent de religie,numai sa faca voia lui Dumnezeu prin instinctele lasate de El in fiecare om indiferent de nationalitate,dar va aduc la cunostinta cuvantul CUVANTULUI care spune :'cel ce a poftit femeie in inima sa,acela a desfranat cu ea...;...cel ce uraste pe fratele sau,ucigas se cheama...'si aduc la cunostinta CANOANELE BISERICII ORTODOXE CRESTINE,care spun ca cel care a ucis trebuie sa-si planga pacatele in pridvorul bisericii neavand voie sa intre in biserica si sa se impartasasca pana plineste canonul multi ani;curvarii la casatorie nu au voie sa poarte cununa pe cap,se sare peste rugaciunile de binecuvantare acelor feciorelnici care se cununa,nu au voie sa poarte haine albe ci de culoare inchisa,semn al neinfranarii si necuratiei,apoi nu au voie sa se impartaseasca 30 de ani timp in care savarsesc canonul randuit de parintii bisericii;baietii care au cazut in pacatul malahiei nu mai vorbesc de desfranare sau sodomie,sunt opriti de la HIROTONIE,caci dupa cuvantul marelui Vasile,'...vasul s-a spart si daca este lipit la loc tot raman fisurile,drept pentru care nu poate primi darul hirotoniei,vasul cu meteahna...";iata deci ce canoane si randuiali binecuvantate de Dumnezeu,date prin Sfintii Sai,incalca Crestinii Ortodocsi,drept slavitori si pastratori ai Sfinei Traditii.
M-as bucura mult sa intelegeti despre ce este vorba,nu sunt impotriva Ortodoxiei,ci impotriva delasari si stalcirii adevarului.<nu este pacat sa iubesti pe aproapele care nu se inchina Dumnezeului tau,ci e pacat sa urasti pe aproapele care se inchina Dumnezeului tau>
"...imparatia lui Dumnezeu se va lua de la voi,si se v-a da neamurilor."despre mantuirea celor din alte religii o gasiti si la pr.Cleopa Ilie de la Sihastria.

Last edited by acvilla77; 13.01.2012 at 01:50:36.
Reply With Quote