View Single Post
  #8  
Vechi 14.10.2014, 14:39:39
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Da

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ma adresez in primul rand profesorilor de religie. Dar si celorlalti care au experienta didactica, precum si actualilor si fostilor elevi.

Ma gandeam zilele acestea la oportunitatea mentinerii religiei in curicula de scoala/liceu. Gasesc si argumente pentru, si argumente contra. Este departe de a fi o chestiune al carei raspuns sa imi para evident.

Dar, mi-am dat seama ca nu stiu un lucru. Eu, unul, nu am intalnit, nici auzit de vreun caz al unui copil care sa fi devenit credincios practicant in urma orelor de religie. Am auzit de unii ca au devenit matematicieni in urma orelor de matematica, de altii ca au facut primii pasi in pictura la ora de desen. Dar, de vreun convertit la scoala si de catre scoala, eu nu am auzit.

Acuma, concret: aveti cunostinta de astfel de cazuri ? Dumneavoastra insiva, ori un cunoscut (frate, nepot, etc) v-a povestit o experienta de convertire in care ora de religie de la scoala a avut un rol hotarator ?
Da, eu cunosc cazul unui baiat care este acum la seminarul teologic din Brasov. Stiu sigur ca in familia lui, oameni de treaba, de altfel, nu este niciun ortodox practicant. Nu a fost dus la biserica de parintii lui si nici de bunici. Nu cunosc in amanunt pasii lui spre Biserica insa stiu ca la scoala, la orele de religie a prins drag de Dumnezeu si de Biserica.
Si chiar daca ar fi numai acest caz tot s-a aratat folosul orelor de religie la scoala.
Reply With Quote