Subiect: Universul
View Single Post
  #21  
Vechi 08.09.2018, 09:54:51
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi exista cateva exemple in mistica ortodoxa care pot fi asemanate acestui lucru.... imposibil.
Putem sti care sunt aceste exemple? Si in ce sens seamana cu teleportarea? Si de asemenea, ele doar seamana sau sunt de fapt exemple de teleportare?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iar teleportarea nu ar presupune neaparat descompunere si recompunere, poate si o deplasare la o viteza comparabila cu cea a luminii ar fi suficienta...
Ba tocmai asta inseamna. Lucrul despre care vorbiti dumneavoastra reprezinta simpla deplasare. Iar daca viteza de deplasare despre care vorbiti dumneavoastra e tocmai viteza luminii, atunci o asemenea deplasare e imposibila deoarece masa unui corp ce se deplaseaza creste proportional cu viteza de deplasare dupa formula:



Asta face ca un corp cu masa de repaus (m) mai mare ca 0 sa aiba la viteza luminii o masa infinita, ceea ce e imposibil.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pentru ca teleportarea presupune si transmiterea informatiei la distanta care poate fi facuta cel mult... la viteza luminii.

Asa ca poate e mai rapid sa disloci spatiul complet si sa-l plimbi prin alta dimensiune in alt loc... Ce zici?
Eu nu zic nimic decat ca nu stiu ce inseamna "sa disloci spatiul" sau "sa-l plimbi prin alta dimensiune" ca si cum dimensiunea n-ar fi ceva ce tine de structura spatiului. De fapt eu nu cunosc decat un singur spatiu, cel real, iar fizicienii inca isi problema cate dimensiuni are el de fapt si nu daca exista alte dimensiuni spatiale in afara lui.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
la ce-ti foloseste daca respingi telportarea? Nu-ti foloseste la nimic fiindca te "supralicitezi" pe tine.
Sa presupunem ca dumneavoastra credeti ca exista Mos Craciun, iar eu resping aceasta idee si spun ca nu exista un asemenea personaj in realitate. Nu stiu la ce imi foloseste. La fel cum nu stiu la ce ne foloseste adevarul. Pur si simplu cred ca e mai bine sa vedem realitatea asa cum e, decat sa o vedem deformata. Stim cel putin la ce sa ne asteptam de la realitate, chiar daca vom fi mai putin fericiti.

Ca o observatie, eu n-am zis ca teleportarea e imposibila, ba chiar posibilitatea ei rezulta din legile fizicii. Am spus doar ca la ora actuala nu avem mijloacele necesare sa o punem in practica. Si in plus, nici banii necesari. Mai ales asta! Avem, de exemplu, mijloacele necesare sa trimitem oameni pe Alfa Centauri. Dar cand vine vorba de pesos, cine si-ar deschide buzunarul?
Reply With Quote