View Single Post
  #9  
Vechi 29.01.2023, 18:57:05
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu cred că a fost răul cel mai mic
A fost diferenta intre a vota pentru stomac si a vota pentru valori. Daca ar fi fost mai bine cu Vadim nu stim, pentru ca nu s-a intamplat si oricum o discutie de genul acesta nu-si mai are rostul acum. De ce spun valori. In 1989 am vrut sa scapam de indivizi ce sa ne impuna cu forta ce sa facem. Or Vadim era un individ tocmai de aceasta categorie. Nimeni nu mai avea chef in 2000 sa fie guvernat cu mitraliera, asa ca in loc sa alegem o lume in care cu totii sa luam pumni in cap de la un singur om, am ales una in care puteam fiecare dintre noi sa dam pumni in cap altora. E o modalitate mai plastica de a exprima diferenta dintre dictatura si libertate. Iar faptul ca am ales bine se vede la ora actuala pentru ca fiecare dintre noi putem sa ne descurcam astfel incat sa ne mearga mai bine. Daca n-o facem e pentru ca probabil asteptam ca bunastarea noastra sa vina de la altii. Exista o multime de nostalgici care gandesc in acest fel si ce e mai grav e ca pe acestia nu-i intereseaza sa traiasca mai bine, ci ca toti ceilalti sa traiasca la fel ca ei.

La ora actuala in jumatate din lume exista democratii si in cealalta jumatate exista autocratii. Ce ati alege: America sau China? Romania sau Coreea de Nord? Germania sau Rusia? Priviti cum se traieste intr-o parte si cum se traieste in cealalta. Daca lucrul acesta nu va convinge, atunci haideti sa ne intoarcem la Ceausescu, sau la Dej sau chiar pe vremea lui Stefan cel Mare amenintati de turci si vietuind in saracie lucie (doar nu va imaginati ca ati fi boieri!)

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce au în comun cele 3 electorate e că nu suportă feudalizarea României la care au fost supuși de PNL prin baroni locali de tip Flutur, Falcă, Blaga, Boc, Videanu și de baroni PSD și nici dispreț elitist de tipul USR în guvernarea cărora sunt doar taxele mari și spoiala sclipicioasă a propagandei, dar calitatea serviciului public execrabilă, empatizarea cu populația sub orice critică.
Nu sunt trei electorate, ci e unul singur care migreaza de la un partid ce moare, la altul ce se naste. E electoratul ce se uita toata ziua la televizor in loc sa-si vada de treaba. Stiti si dumneavoastra care au fost posturile de televiziune care au avut de-a lungul vremii cea mai mare audienta la dezamagitii de democratie. E electoratul care mai nou sta si pe facebook unde orice idee cat ar fi de aiuritoare se raspandeste in mod viral. In 1990 strigau ca nu vor sa ne vindem tara. Dupa 1996 strigau ca nu vor sa privatizam industria. Dupa 2000 nu mai stiu ce strigau pentru ca lumea nu prea mai ii asculta sau cel putin eu nu-i mai auzeam pentru ca declarasem razboi televizorului ce mi se parea un aparat bun pentru pierdut vremea. La un moment dat cred ca strigau ceva despre vaccin si referendumul despre familie, iar acum striga despre Putin dar la modul destul de confuz astfel incat nu stii prea sigur daca vor ca el sa dea cu bombele in ucraineni sau ucrainenii loviti de bombe sa se impace cu el ca sa nu mai primeasca bombe. Odata m-a abordat pe strada unul care impartea pliante anti-razboi. Mi s-a parut ciudat pentru ca razboiul era provocat la Moscova si acolo ar fi trebuit sa-si imparta pliantele. Un individ confuz, la fel ca electoratul din care face parte.

Ati amintit de niste baroni locali. Probabil multi dintre ei ar trebui sa stea dupa gratii daca am fi o democratie functionala. Dar cine i-a ales pe acestia? Poporul caruia ii place extrem de mult sa fie mintit. In 1990 poporul l-a vrut pe Iliescu pentru ca el nu ne va vinde tara. In 2005 l-a vrut pe Basescu pentru ca "da in politicieni" si se comporta ca un om din popor, bea direct din sticla si plange sincer cand Stolo pleaca din politica. Cred ca a venit vremea sa fim circumspecti atunci cand auzim vreun politician vorbind prea mult despre popor. Asa e si cu liderul AUR. Seamana prea mult cu ceea ce am avut, ca sa-mi inspire incredere.

In definitiv ce ii deosebeste pe Vadim, Diaconescu si Simion de ceilalti indivizi din politica? Nimic esential. Au doar gura mai mare.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote