View Single Post
  #1  
Vechi 03.02.2023, 13:17:30
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit Găsirea Căii -Destin personal vs Destin Colectiv -Ratacirea

Da, Iisus spune despre El că este Calea.... Însă fiecare are și o Cale personală care este unică și dacă nu o găsești,nu o creezi te poți rătăci chiar și pe Calea Hristica.

Însă aș vrea să vorbesc și despre Căile Răului, respectiv despre destine întunecate,ratate sau neîmplinite.

Mulți oameni suferă nevinovați,ai avea impresia că pentru asta s-au născut,așa au trăit și murit,in suferințe, fără să-și de-a seama de ce.

Unde este limita dintre alegere și destin aici?

Poate mulți nu accepta această teorie a predestinării,însă eu as vrea sa aruncăm o privire asupra posibilității ei.

Anumite ființe au înclinație naturală spre distrugere, violență, minciună, înșelare.... Într-un cuvânt,spre Rău.

Admitem necesitatea acestora în planul existențial,la fel cum admitem necesitatea unor factori asemănători in planul natural?

Poți condamna o ființă sau un fenomen pentru că este de natură distructivă?
Poți separa raul de bine într-un proces natural?

Cam multe întrebări si prea puține răspunsuri clare...

In primul rând,cred că înțelegerea generală asupra unor astfel de aspecte este prea superficiala.
In al doilea rând,cred că direcțiile care dijireaza conceptele care stau la baza binelui și raului sunt manipulate in favoarea intereselor de naturi diverse in funcție de scopul vizat.
Iar în al treilea rând, cred ca lipsește cu desăvârșire un echilibru sau balanța obiectivă,"supranaturală", să zicem care intervine in mod concret.

Acel factor decisiv, să-i spunem, Dumnezeu, Forța,Soarta, etc...Da acces tuturor in mod egal, șanse, posibilități....

Însă dacă admitem că temporalitatea nu are secrete pentru Creator, putem spune că El știe dinainte ce vom face,dar asta nu înseamnă că intervine in mod concret sau că ne-a pregătit în Destin dinainte.

Mai departe,putem admite că noi ne formăm viața prin alegerile noastre.Iar dacă produsul alegerilor noastre este negativ, singurii pe care putem da vina suntem noi înșine.

Tocmai de aceea și în cazul Destinelor Colective,in special cele predominant negative,nu reprezintă decât intenția majorității și rezultatele acesteia.

Un mediu predominant negativ,sau o perioadă nefastă unde suferă nevinovați sunt doar rezultatul unui comportament, deasemenea colectiv care indirect a dus la asta.

De aceea fiecare este răspunzător direct și indirect de situația personală sau socială în care se află.

Fiecare detaliu, fiecare acțiune, gând ne-a făcut ce suntem.

De aceea este imposibil sa avem un Ideal Colectiv superior,dacă noi nu avem un Ideal Personal Superior.

Superficialitatea, falsitatea, snobismul, ipocrizia....Și toate aceste forme care definesc societatea și comportamentul multora dintre noi ne-au adus într-un punct de autodistrugere,sau mai degrabă sinucidere existențială.

Va urma
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote