View Single Post
  #8  
Vechi 07.02.2023, 18:07:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Asa gandesti tu, sau preiei si tu ce li se pare habotnicilor ca spune istoria?
Nu mă gândeam că acea cugetare va declanșa o nemulțumire, ci mai degrabă celelalte fraze.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In "robia egipteana" a evreilor, Egiptul a cunoscut cea mai bogata perioada a sa deoarece evreii erau atunci robi ai patimii lor dintotdeauna, robi la mamona, nu la faraon. Moise a reusit sa-i scoata din robia fata de ban, sa se salveze pe ei insisi, nu de sub dominatia lui faraon, ci din dominatia banului; asta a fost cu adevarat o salvare ce merita sarbatorita an de an.
Scrie în Biblie în capitolul Ieșire că erau bătuți pentru că nu-și îndeplindeau o cotă de a construi cărămizi pusă nebunește de Faraon, fără să le dea paie:

10. Și au ieșit căpeteniile lor și slujbașii poporului și au zis către popor: "Așa zice Faraon: Nu vă mai dau paie.
11. Mergeți voi înșivă și vă adunați paie de unde veți găsi, dar din lucrul vostru nu vi se va scădea nimic!"
12. Atunci s-a risipit poporul în tot Egiptul, ca să strângă trestie în loc de paie.
13. Iar slujbașii îi sileau, zicând: "Împliniți-vă lucrul dat pentru fiecare zi, ca atunci când vi se dădea paie".
14. Iar pe slujbașii puși peste ei de căpeteniile lui Faraon îi băteau, zicând: "Pentru ce n-ați făcut și astăzi numărul vostru de cărămizi, ca ieri și ca alaltăieri?"
15. Atunci s-au dus slujbașii fiilor lui Israel și au strigat către Faraon, zicând: "Pentru ce faci așa cu robii tăi?

Văd că erau tocați pentru criterii absurde, cum să fie bine într-o astfel de captivitate ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cine spune ca erau robi la faraon nu gandeste absolut deloc(nimic) si nu intelege ce este scris in Scriptura, ci preia cliseul oficial/istoric al "sfintilor parinti".
La fel a fost in robia Babiloniana, cand evreii saraci au ramas in Iudeea; ei n-au fost dusi in "robie" ca nu aveau ce investi in "robia" lor.
La fel este si astazi cum a fost mereu.
Moise le zice că au ieșit din casa robiei:

Ieșirea - a doua carte a lui Moise
cap13.

3. Iar Moise a zis către popor: "Să vă aduceți aminte de ziua aceasta, în care ați ieșit din pământul Egiptului, din casa robiei, căci cu mână tare v-a scos Domnul de acolo și să nu mâncați dospit;
14. Când însă te va întreba după aceea fiul tău și va zice: Ce înseamnă aceasta?, să-i spui: Cu mână puternică ne-a scos Domnul din pământul Egiptului, din casa robiei.

Cap. 20
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei.

Casa robiei = casa lui Faraon nu ?

Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise

Cap. 4
20. Iar pe voi v-a luat Domnul Dumnezeu și v-a scos din cuptorul cel de fier, din țara Egiptului, ca să-I fiți Lui popor de moștenire, cum sunteți acum.

Cap. 5
6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.
15. Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.
Cap. 6
12. Atunci, păzește-te, să nu se ademenească inima ta, ca să uiți pe Domnul Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei.
21. Am fost robi la Faraon în Egipt și Domnul Dumnezeu ne-a scos din Egipt cu mână tare și cu braț înalt.

Cap. 7
8. Ci pentru că vă iubește Domnul; și ca să Își țină jurământul pe care l-a făcut părinților voștri, v-a scos Domnul cu mână tare și cu braț înalt și v-a scăpat din casa robiei și din mâna lui Faraon, regele Egiptului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.02.2023 at 18:17:59.
Reply With Quote