View Single Post
  #50  
Vechi 27.05.2011, 19:31:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu as folosi cuvantul "talhari".
dar ei aveau in fata ce ar urma daca ar da pe fata aceasta inselaciune. destramarea, poate chiar distrugerea crestinismului.
personal, cred ca la inceput totul se desfasura ca intr-o biserica de la noi de Paste.
apoi lumea a inceput sa dea proprietati divine acestei lumini.
E rau sa te chinui sa explici ceva impotriva logicii, nu-i asa?
Nu numai Patriarhii ar fi trebuit sa minta, ci si toti credinciosii care s-au perindat de un mileniu (sau poate doi) pe acolo. Sa spunem ca in trecut nu prea existau mijloace de comunicare, dar azi oricine poate afla sau spune orice si se afla in cateva zile in toata lumea.
Dar nu exista nicio marturie de acest gen impotriva a cuiva care a fost acolo, acele experimente sunt de fapt ale unor atei din Grecia si Rusia.
Iar la minune ajung nu numai ortodocsi, dar si catolici si alte denominatii, ba chiar si musulmani sau evrei. Ca nu exista un buletin de ortodox ca sa-l prezinti la intrare. Pare ca toti oamenii iubesc ortodoxia si s-au hotarat sa nu spuna nimic. Mai mult, pare o conspiratie mondiala. :)

Revenind la fosfor, nu stiu daca ai inteles ca de fapt nici ateii sau cine prezinta acele dovezi nu spun ca aceasta explica minunea, ci doar o consecinta a minunii, aprinderea lumarilor. Pentru fiecare parte exista o explicatie.
De exemplu pentru partea care e de fapt minunea prorpiu-zisa, aparitia unor fulgere sau lumini, am citit ca explicatia este (sau era) ca aproape de tavan este asezata o sarma si se produce electricitate pe acea sarma. E tot ilara explicatia, nu?
Apoi pentru partea cu lumina cu care iese Patriarhul, s-a spus ca in incapere exista o lampa ascunsa de la care Patriarhul ia lumina. Bineinteles ca lampa nu au gasit-o pana acum musulmanii sau evreii, care verifica in fiecare an Mormantul si apoi sigileaza incaperea. Chiar in imaginile facute in acest an se vede cum fortele de ordine sigileaza cu sigiliu incaperea.
Pentru partea cu lumina nu arde exista explicatia aceea data de rusul ateu. Nu ne spune si cum ar face asta cu fosforul in loc de flacara normala.
Pentru partea cu coloana crapata din timpul armenilor nu mai stiu ce explicatie era ca nu am citit mai departe.

Iar daca pui tu toate explicatiile astea la un loc ca sa se intample in acelasi timp o sa iasa o varza, nu o lumina.
In primul rand fosforul acela se aprinde dupa un anumit timp si nu cred ca exista un interval de timp fix in care se aprinde. Asadar ar trebui sa se aprinda exact cand apare acea lumina, fulger, nu inainte, sau dupa vreo 5 minute. Iar Lumina apare exact dupa ce se roaga Patriarhul, toata treaba ar trebui sa fie orchestrata la secunde.
Ute, ca ma apuca si pe mine rasul cand scriu toate astea. :)
Reply With Quote