View Single Post
  #3  
Vechi 30.05.2011, 09:59:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Care sa fie oare explicatie pentru pendulul lui Foucault?
Foarte bun argumnetul pentru miscarea de rotatie a pamantului. Multumim si felicitari.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cum si-au dat ei seama ca pamantul e sferic cand in Biblie scrie ca are 4 colturi? :D
Conform Sfintei Scripturi, Dumnezeu “spânzură Pământul pe nimic”[36]. Dumnezeu, vorbind despre Pământ prin gura Proorocului David, spune “Eu l-am întărit pe stâlpii lui”[37], iar Sf. Ioan Damaschin, în secolul al VII-lea d.Hr., continuând învățătura scripturii despre Pământ, spune că numim “puterea de susținere a lui stâlpi”[38]. Astăzi știm cu certitudine că planeta noastră (ca de altfel toate celelalte din sistemul nostru solar) este ținută pe orbită de forța gravitațională a Soarelui, dar se cuvine să reținem că, în învățătura Sfinților Părinți, stâlpii care reprezintă ceva material sunt asociați cu putere care nu este ceva material (sau energetic), ci mai de grabă o forță. Vom detalia acest subiect în capitolul următor.

Scriptura afirma fără echivoc că planeta Pământ este sferică, vorbind despre „rotundul pământului”[39]. Astfel, și proorocul Isaia ne spune despre Dumnezeu că “El stă în scaun deasupra cercului pământului”[40].

Dumnezeu îi reamintește omului că atunci când fost făcută planeta Pământ (din materie, care este numită de scriptura pământ), deja existau în Univers alte stele și ființe spirituale (raționale), spunând “Unde erai tu, când am întemeiat Pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui. Știi tu cine a hotărât măsurile Pământului? Sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat? În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului, atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii… Mă sărbătoreau?”[41].

[36] Iov 26,7.
[37] Psalmul 74,3.
[38] Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap 10.
[39] Pildele lui Solom 8,31.
[40] Isaia 40,22.
[41] Iov 38,4-7.


Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pacat ca unii fara sa se documenteze abereaza fara limite pentru a-si apara zeul care a uitat sa le spuna ca nici Pamantul si nici ei nu se afla in centrul universului!
Hristos Iisus este centrul Universului.
Omul este cununa creatiei.
Universul nu are centru spatial!