View Single Post
  #5  
Vechi 30.05.2011, 10:44:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Dumnezeu îi reamintește omului că atunci când fost făcută planeta Pământ (din materie, care este numită de scriptura pământ), deja existau în Univers alte stele și ființe spirituale (raționale), spunând “Unde erai tu, când am întemeiat Pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui. Știi tu cine a hotărât măsurile Pământului? Sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat? În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului, atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii… Mă sărbătoreau?”
Eugen, ti-am mai raspuns de doua ori (cred) la ce se refera acest pasaj, nu stiu de ce il repeti ca si cum nu am fi discutat despre asta.
Piatra din capul unghiului e Iisus, in acea propozitie nu e vorba de crearea pamantului sau universului. Domnul ii spune lui Iov de venirea Mantuitorului (inca de la caderea lui Adam a promis Domnul ca va trimite pe Mesia).
In legatura cu restul conferintei am raspuns aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=64
P.S. Stiu ca mai demult am citit si eu ceva despre ce spunea parintele, legat de geocentrism si nu am fost de acord. Cauta si informatii corecte despre creationism, ca altfelc azi in plasa evolutionistilor care cauta sa discrediteze creationismul neavand dovezi in sustinerea teoriilor lor.

Last edited by catalin2; 30.05.2011 at 10:48:02.