View Single Post
  #336  
Vechi 31.01.2014, 16:04:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ciudat ca este o noutate. Chiar si regele Mihai este casatorit cu o catolica si nu am auzit sa i se fi refuzat impartasania din cauza asta.
Poate cei din Transilvania unde sunt mai multi catolici sa fie mai la curent cu asta. Nu stiu de unde esti.
Nu cred ca e cazul sa se faca din exceptie o regula.

Citat:
Ei bine, nu pot spune ca sunt pentru dar nu sunt contra.
Pai de ce nu?
Nu poti sa impaci pe toata lumea, oricum.
Nu e mai bine sa te atasezi unui ideal decat modului in care inteleg oamenii sa-l practice concret ?

Citat:
In sensul ca nu cred ca este ideal pentru un ortodox cpracticant si convins sa se casatoreasca cu un crestin catolic sau protestant.
Dar poti sa afirmi raspicat si tare ca nu este bine ca sa faca asta?

[quite]Dar in acelasi timp cred ca in conditiile actuale de viata in care populatii intregi s-au deplasat si milioane de ortodocsi traiesc printre catolici si protestanti (care, da, consider ca pot fi numiti crestini pentru ca cred in Evanghelie deci in Intrupare deci in Iisus Hristos),
[/quote]

Si totusi, nu crezi ca termenul mai corect este acela de "secta crestina"?
Daca tu crezi ca Biserica Ortodoxa este Biserica lui Hristos, iar acestia sunt despartiti de ea, ce pot fi altceva decat o secta?

Citat:
este imposibil sa interzici acestora sa se casatoreasca cu cei de alte confesiuni. Din punct de vedere pastoral mai intai; altfel multi tot s-ar casatori (la primarie) si ar trai apoi in afara Bisericii. Si acest pogoramant se face de secole, la scara mai mica, si de cel putin un secol pe scara larga.
Dar nu este imposibil sa iei atitudine in ceea ce priveste situatia asta.

Adica este ca si cand, datorita faptului ca multi crestini (botezati) traiesc in concubinaj, am putea inchide ochii la situatia asta si sa acceptam ca totusi este o forma de casatorie si nu de curvie.

Pricepi nuanta?

Citat:
De altfel, cum se vede din enciclica patriarhului de Constantinopol din 1920 (o sa va dau un citat), asta a fost unul din argumentele necesitatii dialogului ecumenic: faptul ca din ce in ce mai multi ortodocsi traiau printre neortodocsi, si incepeau sa se casatoreasca cu ei, sa fie inmormantati in acele tari, etc..
Si in concluzie, pentru a intari aceasta practica, hai sa ne apucam sa sporovaim despre cele sfinte.
Ca or fi asa, dar nu chiar asa..

Probabil ca inainte de asta nu erau asa multi ca tine gata sa admita ca sunt crestini pur si simplu..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote