View Single Post
  #106  
Vechi 16.02.2015, 16:07:44
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mulțumesc, frate, slavă lui Dumnezeu!
Ei sunt bucuria și mângâierea noastră cea mai mare, pentru ei noi trecem peste cele mai grele momente și chiar peste nepotrivirile inevitabile, pe ici pe colo, dintre noi... Cu adevărat copiii sunt un dar care îi ajută pe părinți să rămână pe brazdă atunci când li se pare că nu mai pot depăși unele situații, când le pare că au rămas fără sens ori fără puteri... Dumnezeu lucrează prin ei. Iar când nu sunt copiii, Domnul ne dă alte căi, alte șanse, mereu - tot prin oameni și prin legătura cu oamenii.
E greu însă când voim să ținem cont de specificul fiecăruia; nu merge cu aceeași măsură, mereu trebe personalizat și asta nu-i ușor. Desigur că țintele sunt comune adeseori (poftim, vecernia e la 5 pentru toți și durează aproape 2 ore), însă învățăm să respectăm ritmul și puterile fiecăruia. Și nu-i simplu! Băiatul are prin însăși natura lui masculină anumite tendințe care uneori intră în conflict cu ale fetiței. El e mai vulcanic, mai impetuos, ea ea caldă și, cum să zic, totodată așa ca o răcoare lină...:) Pe cât de expresivă în grijă și afecțiune, pe atât de delicată și de gingașă, de sensibilă și serioasă. E gravă. El e mai șturlubatic, dă năvală, răbdarea nu îl caracterizează. Dar la slujbe e taman invers: răbdător și concentrat, puternic în trăire. Și îmi explică multe, a învățat la școală și la cateheza de duminică...:) Mă cam îndrumă când mintea mea lumească părăsește calea. Are nu doar înțelegere curată și limbaj cu miez, ci și o memorie excepțională, corelează deja multe date, stăpânește ferm și clar reperele din Scriptură, din rugăciuni etc. L-aș voi preot, deh, dacă ar fi după mine...:) Sau monah. Când îi zic uneori (că nu mă pot abține, de încântare), el zâmbește înțelegător, cu compasiune... Nu cred că-i surîde deocamdată... Dar iubește Biserica!

Pentru ceilalți părinți: din experiență spun că tot ce nu știm noi să brodim cu copiii, are grijă Bunul Dumnezeu lucrînd direct în inima lor sau prin oameni. De asta sunt convins deja, așa că să nu mai fim anxioși și neîncrezători, ci răbdători, cu nădejde și cu măsură în toate, cât ne-o fi puterea. Doamne ajută!
Reply With Quote