View Single Post
  #108  
Vechi 17.02.2015, 12:33:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cica nu e voie sa fie impartasiti in somn bebelusii, scria intr.un articol distribuit chiar de unii dinte dvs pe aici...ca cica oricaar fi de mici trebuie sa fie " alerti", sa fie treji si sa " constientizeze" pe cat posibil ce se intampla...
La noi la biserica ii impartaseste pana la 2 ani chiar daca au mancat, dar intr-adevar daca au mancar prea de curand, si sunt satui, nu mai deschid gurita singuri cand vad lingurita...interesant e ca nu prea plange niciunul, doar atunci cand nu ii poate duce mama si incearca alta femeie sa ii duca in fata, dar in general nu le e frica nici de preot, nici de lingurita, nici nu le displac gustul. Era doar fetita cuiva care venea ocazional ( un parinte diacon care d obicei slujete in alta parte), candera micuta rau, pana la 1 an, plangea pt ca ii era frica de lingurita de la doctor, zicea maica-sa...dar intre timp a crescut mare..
Dupa 2 ani fie ii aduc parintii la prima ora, fie pe cei mai marisori ii tin nemancati pana la 11-12 cand e gata sfanta impartasamie, si culmea nu am vazut sa fie letargici sau sa lesine, Doamne fereste, de foame sau sete, nici chiar in zilele cele mai calduroase..cel mult devin nervosi si agitati si cer mancare si apa ( " dar eu vreau acum"), dar de obicei parintii nu le dau, le zic sa aiba rabdare, si nu a patit niciunul nimic din cauza asta...ba chiar dupa ce se impartasesc sunt si mai bucurosi si plini de energie...sunt si parinti care insista sa stea cuminti, dar majoritaea ii lasa sa se joace, si inainte si dupa..noroc ca parintele nu se supara, chia daca cateodata fac galagiede se aude dinauntru...nu stiu alti parinti cum or fi, cat de mult le place sa impartaseasca si sa aiba la slujba copii mici si neastamparati ( la noi e coada, si de parinti cu bebelusi in brate, si de copii mai marisori, pe picioarele lor)...
Reply With Quote