View Single Post
  #6  
Vechi 02.08.2015, 20:20:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofemeie Vezi mesajul
Apoi a plecat în străinătate, în ciuda insistentelor mele de a nu pleca. (motivând ca acolo câștiga mai mulți bani, ca trebuie sa ne gândim la viitorul copilului nostru- deși copilul e afectat de faptul ca nu are tatăl lângă el)
Erori peste erori. Bine ar fi fost sa nu va raciti. Bine ar fi fost sa nu plece in strainatate. Dar, daca a plecat, de ce nu l-ati urmat ? Asta a fost cea mai mare eroare. Nu stiti, oare, ca sotii sunt doua jumatati ? Daca stau departe, cum sa formeze o roata ? Bine ar fi fost sa va urmati sotul. Pana la urma, aici este un aspect al ascultarii. Chiar si paganii romani, cand se casatoreau, foloseau urmatoarea formula: "Acolo unde vei fi tu, Caius, voi fi si eu, Caia!".

Acuma, cand raul e deja facut, avem in fata intrebarea daca si in ce fel se mai poate indrepta. Mai intai, incercati sa aflati mai multe informatii. Imi dati impresia ca nu stiti, de fapt, prea multe. Trebuie sa aflati mai multe lucruri despre viata lui acum. Folositi terti (rude, cunostinte comune, colegi care l-au vizitat sau cu care el a tinut legatura, etc). Una este daca e implicat intr-o relatie serioasa, alta e daca a schimbat vreo trei ibovnice pana acum. Daca e implicat intr-o relatie serioasa, una e daca s-a mutat la ibovnica (sau ea la el), alta e daca stau separat etc.

Multe lucruri le puteti afla chiar de la el. Nu-i scoateti ochii ( de tip "mi-ai nenorocit viata!), in schimb puteti si e chiar indicat sa va plangeti si sa plangeti. Chestia cu "stiam ca-ti place sa fii mintita frumos" suna prea cinic ca sa fie autentica: mai degraba se temea de "o scena cu lacrimi".

Dati-i de inteles ca se poate intoarce la dv, ca ati vrea sa fiti, din nou, impreuna. Un baiat de 4 ani e OK numai cu mama, un baiat de 9 ani are multa nevoie si de mama, si de tata.

Citat:
Sunt conștientă ca bărbații au alte valori decât noi, ca sunt mai practici, contează ambientul..echilibrul..etc.
In mod normal, nu au alte valori. Au un Dumnezeu in Cer si o femeie pe pamant. Din pacate, dv spuneti ca v-ati casatorit cu un ateu. Asta e fost prima eroare: v-ati inhamat la jug nepotrivit. Cea mai mare calitate a unui barbat este exact aceeasi cu cea mai mare calitate a unei femei: credinta. Daca eu nu cred ca am un Dumnezeu in Cer, atunci de ce sa am o femeie pe pamant ? De ce n-as avea doua ? Sau mai multe ? Dimpotriva, daca un barbat are credinta, restul vine pe parcurs. O casa va fi bine cladita daca are fundatie de piatra. Dimpotriva, o casa oricat de frumoasa, calda, bine plasata etc, se va darama repede daca e cladita pe nisip.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.08.2015 at 20:28:54.
Reply With Quote