View Single Post
  #2946  
Vechi 12.03.2016, 00:39:11
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Unui rebel ca tine, simpatic de altfel, dar anti-church-rules, anti-conformism? Nu, nu-ti zic.. Nu stiu exact ce intelegi tu prin petrecere, dar ma indoiesc ca difera cu mult de ceea ce se intelege in general prin chef in vreun bar, cu zgomot, bautura, fum, fumuri, aburi...etc.
Ca banuiesc ca nu te referi la o serata muzicala cu auditii din Requiemul lui Mozart ori muzica din imperiul bizantin a lui Jordi Saval.

Asta cu petrecerea de vineri e o chestie mai mistica asa...e mai mult decat simpla respectare a unui post, a unei randuieli de respectat, ca asa-i randuiala, ca daca nu, nu-stiu-ce.
E legata de aducerea aminte a unui eveniment cosmic petrecut candva intr-o vineri. In fiecare vineri...in fiecare moment, daca e s-o iau asa. Si mai e legata de stabilirea unor prioritati in ordinea valorilor.
In fond, tine si asta tot de devenirea fiecaruia. Stii, omul e ceea ce stie sa-si adauge la ceea ce i-a fost dat.
:)



Relaxatul e una, petrecerea cu mancare, bautura, invitati, galagie si tot tacamu', e alta. Parerea mea. Admit, desigur, ca fiecare are propriul stil si preferinte si de a se relaxa si de a petrece.
O sa fii surprinsa, nu sint genul de "petrecere". La mine petrecere inseamna ascultat muzica +halit divers, dar nu imbuibat. Pe bune: nu dezmat, nu...alte alea.
Ca de obicei, sint atipic in toate. Recunosc. :))
Reply With Quote