View Single Post
  #17  
Vechi 17.05.2011, 14:59:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romina Vezi mesajul
Mie foarte greu sa ascult muzica bisericeasca din cult, chiar acum ascult pe youtube muzica psaltirica si...ma simt ciudat tare. E cert ca sunt diferente mari intre cultul neoprotestant si cel ortodox...si in ceea ce priveste muzica e o diferenta foarte mare. Intrebarea mea e daca poate fi vorba de gusturi aici? Eu provin dintr-o familie de ortodocsi dar de un an si jumate ma duc la baptisti si ma simt foarte legata de genul de melodii ce se canta acolo....mi se par mult mai accesibile si mai...altfel decat cele bisericesti.
Mi-ar fi foarte greu sa renunt la melodiile din Biserica Baptista si sa incep sa caut un inteles in cele din Biserica Ortodoxa...dar daca Domnul imi cere acest lucru, o fac cu drag. Ideea e ca nu imi dau seama care e voia Lui. Sunt in cautare...Astept ca Domnul sa ma calauzeasca...poate prin cineva de pe acest site
Muzica bisericeasca nu se confunda cu vreun gen din muzica laica, probabil de aceea ne este greu la inceput sa ne interiorizam cu ajutorul muzicii psaltice care este o prelungire a cantarii ingeresti.
Reply With Quote