View Single Post
  #35  
Vechi 07.03.2013, 16:36:33
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

E exagerată comparația, aici avem de-aface așa cum zice ellami cu o bunicuță sărită de pe fix. O fi ea simpatică dar se și știe preface ca să-și împlinească interesele viclene. Nu vreau să o judec ca să-i fac jocurile, dar se vede cât colo că ar face bani din orice ca să-i dea apoi milostenie pentru ginerele pe care l-a urît de moarte... și se pare că sărmanul a și murit din pricina asta și acuma dă pentru el milostenie ca să-și spele ea păcatele, nu el. Poate că totuși l-a iubit până la urmă. Bine face... iar dacă fură din cărnăreala din frigider, salamuri și friptane și sărmăluțe.., și o dă milostenie tot bine vă face că așa măcar mai postesc casnicii ei la de dulce. Iar cozonacii sunt pentru copii și pentru bătrâni deci bine că mai are prietene și bine că împarte cu prietenele ei tot ce are de mîncare și foarte bine că încă mai poate umbla și căra. Și nu cred că aghiazma o vinde ci ea își cere banii pentru serviciile de curierat și de catering, deci iată că baba noastră e băgată-n economia de piață și face față chiar recesiunii și crizei mondiale. Așa că n-am nimic de obiectat mai ales că am încercat și eu cândva să fac afaceri și nu mi-a ieșit. Știu că e rău cu rău da' mai rău e fără rău... că bine mai era când trăia bunica.

Sărut-o și îmbrățișaz-o în fiecare zi de 2 ori din partea noastră și vei fi iertată c-o pârăști. Norocul tău e c-o pârăști la cei ce o iubesc. Iar banii n-au mântuit și nu vor mântui niciodată pe nimeni așa că nu mai tot plânge după ei că și pe tine te iubim, ellami dragă, mult mai mult ca pe ea, săraca, cum are ea grijă de morți, ce frumos.

Last edited by vsovivivi; 07.03.2013 at 16:55:39.
Reply With Quote