View Single Post
  #6  
Vechi 04.03.2021, 22:42:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
După zicala dacă nu ești cu noi ești în potriva noastră.
Nu văd de unde ar rezulta concluzia asta din ce ți-am răspuns, dacă postești pt tine nu înseamnă că obligi pe altul, era cum zici tu dacă obligai și pe altul să postească sau îl făceai în vreun fel pt că nu postește.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Pentru noi probabil cel mai important e Dumnezeu și legile acestuia dar dacă refuzam ospitalitatea unui apropiat nu ne am pune în pericol relația cu acesta?
Eu am greșit că am răspuns inițial la întrebarea ta exemplificând, în mod normal nici nu trebuia să răspund la o întrebare aruncată așa.

Dar exemplul dat de mine era foarte practic, dacă încalci o postire convenită cu duhovnicul mai ales înainte de împărtășanie, iarăși trebuie să te întorci la duhovnic să te dezlege că ai mâncat, să vezi dacă-ți mai dă dezlegare să te împărtășești, poate nu-ți mai dă dezlegare că ai încălcat postul iar dacă iei împărtășania așa fără post, dezlegând ce convine riști să te primejduiești că ai luat-o fără cercetare.

Dacă vrei să te ții de un post, de un canon și să ajungi să te împărtășești mai bine spui din start că postești când ți se oferă ceva sau refuzi politicos, decât să mănânci de rușine că nu vrei să refuzi, sau să te rușinezi să spui că postești și să-ți strici angajamentele de la spovedanie pt care ai luat binecuvântare de împărtășanie.

Nu jignești ospitalitatea cuiva dacă spui că postești, pt că gazda se întreabă oare de ce refuză, ori dacă e om rezonabil înțelege că e un motiv plauzibil, dacă ai spune că ești la dietă și ai refuza tratația de ce ar fi mai politicos așa sau de ce ar fi mai bine așa ?

Eu nu scriu ca să mă dau ”dăștept” sau pentru laudă de sine, am spus ce am auzit de la preoți că uneori e bine să spui că postești depinde de situație, poate fi și o mică mărturisire și omul înțelege.

Era clar că nu spui peste tot că postești, ci doar dacă ți se oferă mâncare de nepost, nu bați toba pe tema asta să stârnești discuții, la locul de muncă nu cred că te întreabă cineva despre post, de ce postești nu postești.

Apropo de post sper să treacă fără certuri pe site sau discuții aiurea în ce mă privește, alții pot să facă ce vor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote