Subiect: Apocalipsa
View Single Post
  #7  
Vechi 01.07.2009, 10:41:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dar poate ca pamantul este intreg Universul (ca intr-o interpretare a pamantului Facerii) si poate ca 1000 de ani sunt de fapt 365000 de ani (caci o zi inaintea Lui Dumnezeu este ca o mie de ani) si poate ca numai cei blanzi vor mosteni pamantul, adica cei drepti si curati, pe cand cei sfinti si desavarsiti vor ajunge in Cerurile de deasupra pamantului, pentru ca s-au apropiat foarte mult inca de pe acum de Dumnezeu, prin asemanare...

Sau poate ca "timp nu va mai fi" (Apocalipsa 10, 6) si cei 1000 de ani (care sunt ca o zi inaintea Lui Dumnezeu) semnifica acel astazi etern care este timpul divin care transfigureaza notiunea de timp pe care o intelegem noi acum...

"Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi." (2 Petru 3, 8)

Deci nu dati crezare la tot ce se spune de catre oricine are chef sa interpreteze Apocalipsa si Biblia in general. Prioritatea noastra trebuie sa fie sfintirea, caci asta conteaza inaintea Lui Hristos. Stiinta sau cunoasterea este partea a doua, mai putin importanta, insa oricum nu de neglijat.

Ramaneti ortodocsi va rog. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote