Subiect: Calugaria
View Single Post
  #4  
Vechi 03.09.2011, 20:30:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexieOmulLuiDumnezeu Vezi mesajul
Buna!Am 13 ani si sunt fata.Inca nu i-am zis preotului ca am un gand de a ma duce la manastire.De ce?Pentru ca nu mai vreau sa mai vad spurcaciunile acestei lumi.Acolo imi castig mantuirea mai repede.Si cand o sa cresc mai mare sunt sigura ca acest gand o sa-mi dispara.Am o sora la manastire si m-a fascinat cantecele lor ,notele psaltice,portul negru pe care trebuie sa-l poarte permanent.De asemenea stiu ca sunt si multe ispite acolo.Dar nu sunt sigura ca le voi putea depasi.Am vazut cat de diferita este lumea acolo fata de aici.Pace,liniste,intelegere.Ar trebui sa ma duc de pe acuma sau ar mai trebui sa astept?
draga mea, inainte de a face pasul acesta trebuie sa te gandesti de 100...ba de 1000 de ori! Ispitele nu vin inainte de a face pasul acesta, CI DUPA! La inceput totul ti se pare frumos..."cantecele lor ,notele psaltice,portul negru pe care trebuie sa-l poarte permanent"...asa cum ai zis si tu, dar dupa ce o sa te calugaresti DORUL DE LUME o sa te macine (ispita adusa de diavoli).Nu oricine e facut pentru a fi calugar.Si cine iti garanteaza ca acolo o sa te mantuiesti mai usor? Mnatuirea se poate obtine oriunde, bineinteles cu ajutorul Celui de Sus! Asa ca draga mea mai gandeste-te. Daca simti ca in manastire e locul tau, atunci du-te! Doamne ajuta!
Reply With Quote