View Single Post
  #17  
Vechi 07.09.2012, 15:11:42
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Din câte prevăd această mișcare ecumenistă (nu ecumenică) este o mișcare nivelatoare, de aducere a tuturor la ceea ce este "comun", adică la nivelul cel mai de jos al așa zisului creștinism. În acest caz, această mișcare ecumenistă înseamnă că nu prea are cu ce se lăuda, nu pare decât un soi de comunism, așa toată iarba tunsă la fel, în plan mai mult sau mai puțin creștin.

Din punct de vedere ortodox nu are susținere, pentru simplul fapt că Ortodoxia nu poate să stea în comuniune cu alte grupări doar privind la ceea ce li se pare unora comun și făcându-se că nu vede; spre exemplu nu poate exista nici un fel de comuniune între Ortodoxie care are Sfinte Taine și sectele protestante care nu au preoție sacramentală și deci nici Sfinte Taine. Pot să vină mii și mii care să ne spună ce avem în comun, sau mai bine zis ce li se pare lor că am avea în comun și ceea ce vor ei să ne convingă că am avea în comun, că Ortodoxia nu poate sta la comun cu heterodoxia, lumina nu poate cu întunericul, Adevărul nu poate sta cu Minciuna sau Erezia, Sfintele Taine nu pot sta la comun cu spurcăciunile neascultării sectare protestante și așa mai departe.

Din punct de vedere biblic, această ispită de a merge după ceea ce este comun este o ispită diavolească, pentru că încearcă să îl ispitească pe ortodox să meargă să se închine la idoli, așa cum în vechiul testament iudeii erau ispitiți să meargă la capiștile idolești să se închine la idoli și să jertfească idolilor, adică să săvârșească idololatrie. Ortodoxia trebuie să aibă mare grijă cu această ispită extrem de perversă și de subtilă a ecumenismului. Această ispită încearcă nivelarea Sfintei Ortodoxii la nivelul ereziilor și nesfințitoarelor heterodoxii, cu alte cuvinte atentează cu putere la distrugerea Sfintei Biserici Ortodoxe, purtătoarea harului dumnezeiesc, prin coborârea la nivelul tuturor ereziilor, schismelor și decadențelor. Tot ceea ce poate face Ortodoxia este să se mențină în continuare la nivelul ei, pentru ca prin exemplu să îi atragă pe alții la Ortodoxie, iar dacă se coboară la nivelul lor, deși trebuie mare grijă în astfel de lucruri, nu are voie să o facă decât pentru a le oferi ereticilor și heterodocșilor oportunitatea să se ridice la Ortodoxie pentru a putea avea comuniune cu ea. Altfel trebuie evitate la maxim orice cooperări în tot felul de scopuri sociale, civice, etc pentru ca nu cumva ortodocșii de rând, sau chiar cei mai aleși, să nu cadă în ispita că Ortodoxia și Erezia heterodoxă sunt pe același plan, și că prin urmare toți am fi la fel, toți am avea acelșai Dumnezeu, doar diavolul dezbină, etc, se cunosc discursurile acestea spurcate și ispititoare ale ereticilor ecumeniști.
Reply With Quote