View Single Post
  #2  
Vechi 23.01.2007, 21:05:43
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Am auzit de multe ori aceste formule,dar de obicei separate.Sper ca nu te vei supara ca voi incepe cu a doua(mi-e mai usor de zis,fiind o amintire).La o conferinta a Pr. Arsenie Muscalul(acum un an/doi-nu mai stiu exact),acesta spunea ca daca il ierti pe un om,dar nu l-ai uitat,inseamna ca nu l-ai iertat.
Acum sa-ti zic ceva si despre prima parte-"A IUBI INSEAMNA A IERTA ".Asta mi se pare ceva mormal.Sa-ti zic si de ce:am aflat ca omul nu trebuie sa se compare cu alt om(citind din cartea lui Nichifor Crainic-"Sfintenia sau implinirea umanului") si nici cu altceva afara de Dumnezeu.Pe moment nu am ainteles cum adica "sa te compari cu Dumnezeu".Dar in timp si vazand mesajul tau incep sa inteleg.
De fapt,ceea ce ai zis tu e absolut normal(comparand si cu vorbele lui Nichifor Crainic).Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat,chiar si cand gresim,daca-l rugam sa ne implineasca o dorinta,ne implineste implineste acest capriciu chiar netinand cont de greseala noastra.Si asta doar pt ca ne iubeste.Tot asa si noi trebuie sa iertam pe cei ce ne gresesc(chiar si pe dusmani,dupa cum zice Domnul nostru Iisus Hristos),luand astfel exemplul lui Dumnezeu(care ne implineste chiar si un capriciu,chiar si dupa ce l-am suparat).
Dar astept sa spui si tu ce-ti inspira aceste cuvinte.Fa asta si mai multi iti vor spune parerea lor.Sa ne fie de folos!
Reply With Quote