View Single Post
  #6  
Vechi 19.04.2010, 12:45:39
mihaelamir mihaelamir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Mesaje: 14
Implicit transmite mai departe

Andrei si eu sunt din Iasi dar, momentan ma aflu pe alte meleaguri. Si eu am primit si primesc ajutor de la Sfantul Nectarie zilnic. Pana acum m-a ferit Dumnezeu de boli si pe cei din familia mea. Dar am o viata zbuciumata din multe alte cauze! De un an si jumatate am aflat din scrisori ale cititorilor revistei Formula As despre marinimia Sfantului Nectarie si ma stradui sa citesc zilnic Acatistul lui (nu cu putine piedici si ispite). Anul trecut mi-am propus sa merg la Biserica din Iasi care ii poarta hramul, dar se vede ca inca nu sunt destul de puternica sa lupt cu 'impotrivirile' si nu am facut-o.Am dat intre timp Acatistul unor persoane (doua) aflate in situatii dificile si le-am spus sa se roage cu toata increderea, pt ca pe mine Sfantul Nectarie m-a ajutat si ma ajuta. Am banuiala (aproape convingerea) ca nu o fac.Poate pt ca nu am fost destul de convingatoare.De ceva vreme mi-a incoltit in minte ideea de a tipari acasa, pe imprimanta mea, cateva Acatiste ale Sfantului Nectarie, la care sa adaug informatii si despre viata si minunile si fotografia lui pe care sa le duc prin spitale. Ma gandeam sa le las pe holurile clinicilor (cu apobarea sefilor de clinica). Nu stiu daca prin spitalele noastre sunt locuri de rugaciune. Aici unde sunt eu (Italia) la fiecare etaj al spitalelor exista cate un mic altar unde se pun statui , flori, lumanari. Ar fi bine sa fie si la noi. Si ar fi bine ca bolnavii sau rudele lor sa gaseasca acolo si cateva Acatiste ale Sfantului Nectarie si ale altor sfinti tamaduitori, pe care sa si le ia si sa le citeasca.Nu ar presupune o cheltuiala mare dar, ar aduce o alinare imensa. Daca poti sa faci un astel de gest cred ca ti-ai implini promisiunea facuta Sfantului. Sa te ajute Dumnezeu!
Reply With Quote