View Single Post
  #10  
Vechi 14.10.2010, 11:11:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este mult mai bine pentru cineva să facă parte dintr-o sectă, decât să facă parte din poporul de samariteni în stare de lâncezeală spirituală din care fac parte cei mai mulți care își spun "ortodocși", dar care au trecut pe la biserică ultima dată cu ocazia nunții lor și vor mai trece la propria înmormântare. Eu cred că cel care aderă la o sectă îl caută pe Cristos, chiar dacă a greșit calea și Îl caută pe arătură. La vremea rânduită de El, sperăm ca Spiritul Sfânt să răspundă căutării lor, arătându-le calea potrivită.
Ideea asta nu mi se pare valabila deloc...
Vezi tu, chiar si in stare de lancezeala, are inca informatia de baza acolo, la nevoie se poate folosi. Cand omul trece la o secta, o alta informatie va fi scrisa peste. Si ca la orice mediu de stocare al informatiei, daca ceva a fost scris peste, informatia initiala este fie stearsa total, fie sa zicem prin "metode moderne" va fi recuperata dar va fi corupta. Nu generalizez, dar din cei pe care ii cunosc eu, si au trecut din ortodoxie la diverse alte confesiuni, nu au trecut din cautare sincera ci din alte motive. Fie li s-a parut exotic si interesant islamul, fie pretentia de stiinta sau sanatatea si frumuseatea pretinse de Yoga, fie uimirea fata de membrii bisericilor protestante ca ei nu beau si nu fumezea, si altele asemenea. Dar nici unul dintre ei n-a putut sa-mi spuna de ce nu putea sa faca asta si in cadrul ortodoxiei? Sau de ce s-a oprit in cautarile lui, daca tot a vrut sa incerce alte religii, la prima care a intalnit-o?
Nu cred ca Duhul Sfant o sa-i mai lumineze, din moment ce n-au fost in stare sa-l vada, sa-l caute, sa-l ceara, in ortodoxie, ba chiar s-au indepartat mai mult. Poate rugaciunile Sfintilor sau ale celor dragi ii mai pot aduce inapoi.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote