Subiect: ajutor
View Single Post
  #13  
Vechi 16.02.2011, 19:43:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Situația este următoarea: omul nostru locuiește într-o căsuță fix la capătul Bucureștiului (în Chitila, am putea spune). Căsuța este, în linii mari, într-o stare relativ funcțională, având chiar și un petec de curte în față, cu viță de vie. Omul nostru nu are picioare (mai precis: ambele membre inferioare sunt amputate de la rădăcina coapsei), bonturile fiind văzute cu ochii mei. Soția nu l-a părăsit, spre lauda ei, dar abia și-a găsit de lucru (cu plata la mișto), după ce a stat șomeră un timp, timp în care a ținut gospodăria pe linia de plutire, așa cum a putut. Amândoi sunt relativ tineri. Problema nu este numai că au lemne pe sponci, ci și că soba din camera omului nu funcționează. Trebuie reclădită. Deocamdată se încălzește de la o sobă din hol, lăsând deschisă un fel de ușă dublă. Refacerea sobei costă cam 5 milioane de lei vechi, e greu de crezut că va găsi acești bani, veniturile familiei fiind de așa natură că, dacă au o pâine și un parizer să pună pe masă, socotesc că L-au prins pe Dumnezeu de un picior.

Deci, trebuie să facă rost de 5 milioane. Scotocind bine prin toate sertarele, cred că am să găsesc un milion pentru soba lui până la Paști. Mai trebuie încă 4 frați sau surori să ne asociem. Eu așa văd lucrurile: în a treia zi de Paști venim toți 5 acasă la om și la nevastă-sa, fiecare cu milionul adus și un ou roșu. Ciocnim un ou, spunem o rugăciune și plecăm lăsându-i darul de sărbători pe masă. Altfel, se cheamă că vom face și mai departe ceea ce am făcut până acum: vom dovedi pe acest forum cât de buni teoreticieni ai creștinismului suntem.

Aștept subscripțiile, deocamdată lista arată astfel:

1.............................
2............................
3.............................
4.............................
5. Mihnea Dragomir (cu voia dv, ultimul pe listă).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote