View Single Post
  #4  
Vechi 02.12.2012, 23:26:44
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
1. Îți poți înregistra un PFA la Registrul Comerțului (trebuie să vezi care e codul CAEN pentru depanarea calculatoarelor), după care vei putea să dai facturi pentru serviciile prestate
2. Spune-le că nu lucrezi duminica pentru că te duci la biserică (consider că e mai important să faci asta decât să stai acasă nefăcând nimic).
3. În privința zilelor de sărbătoare, mă gândesc că oricine are un serviciu lucrează, fără mustrări de conștiință.
Multumesc pentru raspuns.
1. Nu stiam ca se poate face asta. Am totusi cateva nelamuriri:
a) ce anume imi trebuie pentru asta (acte)? De exemplu trebuie sa ai o diploma care sa ateste ca stii ceva in ceea ce faci? In cazul eu am ceva scoala dar nicio diploma in "service calculatoare". Oricum ce stiu eu le-am invatat din mers.
b) Evident motivul principal pentru care se apeleaza la "mesteri" ca mine e acela ca suntem si ieftini. In Romania noastra unde e saracie mare e de inteles...
Problema e daca si cat va trebui sa dau si statului. Evident, e normal sa dau, de asta am venit aici sa intreb, dar acum problema e cu cat va trebui sa maresc preturile ca sa nu ies chiar in pierdere. Daca le maresc prea mult, pierd ceva clienti sau poate pe toti... In asemenea situatie, sa ma las de meserie sau sa maresc preturile - tot aia...
2. Da, ma duc la biserica dimineata pina la pranz (cand se termina slujba) - in acest timp imi si inchid telefonul. Dar daca ma suna seara ce sa le spun...?
3. Da, o fi asa, nu spun nu, dar totusi stiam ca nu se munceste in zilele de sarbatoare crestina? Sau gresesc...?
Reply With Quote