Subiect: Dilema
View Single Post
  #3  
Vechi 23.01.2011, 16:59:50
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Nu de putine ori am auzit catolici(inclusiv studenti la teologie) spunand ca la ei nu se citesc/recoamnda decat carti scrise dupa schisma din 1054.
De ce nu se folosesc cartile Sfintilor Parinti din primele secole(2-3-4-5-6)? De ce nu se utilizeaza invatatura lor, din moment ce fac parte dintre sfinti? De ce nu se urmeaza modelul lor?
Sunt sigura ca citesc Augustinus cel putin.

Apoi Papa Benedict XVI are o serie intreaga de discursuri - cateheza despre parintii Bisericii din primul mileniu, chiar recent mi-am comandat o carte de el despre Sfintii Parinti. Interesant este ca, atunci cand catolicii vorbesc despre Sf Parinti vorbesc nu numai despre cei rasariteni, cum fac ortodocsii in general, ci si de cei occidentali: si Ioan Hrisostomul, si Clement al Romei, si Augustinus si Chiril al Alexandriei si Ignatius al Antiohiei si Irineu al Lyonului, etc. Deci nu i-or fi citit teologii catolici romani, dar insusi papa cu siguranta i-a citit pe Sf. Parinti de dinainte de 1054. :D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).

Last edited by Noesisaa; 23.01.2011 at 17:05:03.
Reply With Quote