View Single Post
  #5  
Vechi 14.07.2012, 11:36:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cunoastem apetitul unor colegi de forum de a fi totdeauna ""gigi contra"" si nu ne mai impresioneaza demult...este dreptul lor de a fi astfel, ca de aia traim in democratie
Sa povestim despre romani, totusi, daca mai sunt cum au fost.
Am sa fiu din nou :gigi contra". Mereu cand se ajunge la discutii dintr-astea e de vina mentalitatea, e de vina educatia, e de vina mediul politic, sunt de vina "modelele". Dar mereu astea toate sunt din afara. Noi nu suntem niciodata vinovati.
Dar mentalitatea de unde vine? Aaaaa, din educatia? Atunci ajungem la punctul 2. Educatia. Familia. Pai pe copii care au ajuns asa cine i-a crescut? Cine i-a educat? Nu de alta dar mereu toata lumea e de aceeasi parere. Pai daca toti suntem de aceeasi parere, daca toata lumea stie ca educatia e problema, cine si-a educat copii? Eu nu am auzit pe nimeni la astfel de discutii sa spuna ca el/ea si-a educat copilul prost. Nu, mereu sunt ceilalti. Cine or fi ceilalti nu stiu.
Mediu politic e vinovat? Serios? Dar politicientii sunt picati din cer? De unde au veni? Cine i-a ales? De ce nu s-au implicat valorile? Nu au fost lasate domne. De cine nu au fost lasate? Cum i-au impiedicat? Fizic? Daca au incercat de ce nu au reusit? Pentru ca nu au fost alesi? Cine i-a ales pe cei prosti in detrimentul celor buni?
"Modelele" sunt de vina. Dar cine le-a permis sa devina modele? Familie unde era cand Simona Senzual a devenit modelul unor copii?

Dar evident mereu altii sunt vinovati.

PS: Ii vad mereu pe unii care spun ca le merge rau si ii vad aruncand cu nesimtire hartii, ambalaje, tigari, etc pe jos. Dar de ce sa le mearga bine? Sunt primii care dau vina pe altii pentru starea lor. Doar ca si-o meruta cu prisosinta. Si stiu atitudinea mea e total necrestineasca.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote