Subiect: Ajutor urgent
View Single Post
  #41  
Vechi 01.02.2010, 22:20:07
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Catre apararea ta si cu ajutorul tau cel tare alerg acum, Preacurata Doamna Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu! Sunt cu totul spurcat, n-am pazit poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu, asa incat nici nu indraznesc sa-mi ridic ochii la cer, caci mi-am ranit trupul meu cu multe rautati. Nici mainile nu cutez sa le ridic spre inaltime, caci sunt pline de rapire, nici gura n-o deschid la rugaciune, caci mi s-a lipit cu grairea de rau. Suspine nu am, din pricina nesimtirii mele, inima mi-e ingreuiata de slava desarta, sufletul mi l-am, intunecat cu nemilostivirea. Trupul mi l-am slabit cu trandavirea, picioarele mi le-am poticnit de piatra iubirii de placeri, urechile mi le-am deschis spre auzirea laudelor de putina vreme. Fata mea s-a umplut de nerusinare, mirosul urat al faptelor mele a intrat in narile mele si fiind in intregime ca un pom neroditor sau ca o biserica pustie,toti nazuiesc sa ma darame, iar diavolul care imi prada sufletul si care se cuibareste in inima mea, ma vede neingradit si cauta sa-mi rapeasca putina mea credinta pe care o mai pastrez ca pe o avutie si, legandu-ma ca pe un prizonier, cu legaturi de pacate, ma sileste sa-i fac voia lui! Dar ce voi face eu nu stiu, fiind creat de Dumnezeu cu voie libera, m-am robit mai mult cu propria mea voie demonului tuturor poftelor si s-au inmultit pacatele mele mai mult decat nisipul marilor! Cum as putea sa-L rog pe Domnul si Creatorul meu, sau cum as putea sa nadajduiesc sa fiu miluit? De bunavoie m-am dedat spre intinarea trupului si in fiecare ceas ma apropii de placerile pacatoase! Caci trupul meu mi l-am spurcat cu desfranarea, limba mi-am intinat-o cu vorbe urate si rusinoase, iar cele dinlauntrul ale mele le-am umplut de ganduri necurate si mintea mea s-a plecat spre cele potrivnice legii lui Dumnezeu. De aceea tanjesc si ma amarasc si ma intristez si in fiecare ceas cad la indurarile tare, Doamna Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, nu te mania pe mine pacatosul, ca sa nu se sfarseasca zilele mele in desert , ci cauta, Stapana, spre mine deznadajduitul. Roaga-L pe Cel ce S-a nascut din tine ca sa nu am soarta pacatosilor, caci tu esti Maica lui Dumnezeu si eu robul tau, intotdeauna nadajduiesc spre tine! Pentru noi, robii Tai, roaga-L pe Fiul tau si Dumnezeul nostru, Caruia I se cuvine slava, dimpreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!
Reply With Quote